Κακοί διαιτητές και Σεπέδα

Ο ΠΑΟΚ ούτε στην 3η αγωνιστική του γ’ ομίλου του τσάμπιονς λιγκ μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης, καθώς ηττήθηκε με 3-0 από την Νόλικο Μάασεικ, μόνο που η ήττα αυτή έχει… ονοματεπώνυμο.

Στο μικρό βάλτε τους δύο διαιτητές και στο επίθετο τον Ρολάντο Σεπέδα ή όποιος θέλει μπορεί να το κάνει και ανάποδα. Ο Δικέφαλος δεν καθάρισε τον αγώνα όταν είχε την ευκαιρία ελέω Σεπέδα και μετά τον… σκότωσαν οι δύο διαιτητές.
Ο Κουβανός διαγώνιος, όπως και στα ματς που έχουν προηγηθεί σε Ελλάδα και Ευρώπη, δεν τελείωσε καμία κρίσιμη μπάλα αφού είτε έκανε άουτ, είτε δεχόταν μπλοκ με αποκορύφωμα τη φάση στο 29-30 του α’ σετ όπου ο Κουρνέτας του έστειλε συστημένη τη μπάλα κι αυτός κάρφωσε άουτ, ενώ γενικά έδειξε και πάλι εκτός κλίματος ομάδας.
Κι αν ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ ήταν μοιραίος ήρθαν κι οι διαιτητές κι έδεσε το γλυκό, καθώς ο Άγγλος Χέκγουορθ (στο β’ σετ) κι η Πολωνή Σοκόλ (στο πρώτο) πέρασαν την ελληνική ομάδα από στεγνό καθάρισμα έχοντας μια σειρά εξωφρενικών σφυριγμάτων. Κορυφαίο όλων η φάση του τελευταίου πόντου στο πρώτο σετ όπου με το σκορ να είναι 36-35 ο Σεπέδα έκανε το πλασέ, ο Μάαν έπεσε πάνω στο φιλέ αλλά η Σόκολ δεν έδειξε τίποτα (ενώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις τα είχε δώσει όλα εις βάρος του ΠΑΟΚ) κι ο Μπόντζι τελείωσε την κόντρα μπάλα.
Εξίσου τραβηγμένη ήταν η υπόδειξη του Χέκγουορθ για διπλή μπαλιά στον Κουρνέτα (;) στο 28-29 με τους ασπρόμαυρους να έχουν κόντρα μπάλα για να τελειώσουν το σετ.
Ο Άγγλος ρέφερι απολύτως δικαιολογημένη έδειξε κόκκινη κάρτα στην έναρξη του β’ σετ (καθώς υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες που ξεπέρασαν τα όρια), αλλά στο δεύτερο σετ πήρε αυτός την σκυτάλη και κατάφερε να εξοργίσει και τους Βέλγους με τις υποδείξεις του…
Και για όσους το όνομα Χέκγουορθ θυμίζει κάτι, είναι ο ίδιος διαιτητής που είχε περάσει από χειρουργείο την εθνική ομάδα των ανδρών στο χρυσό σετ στον αγώνα μπαράζ με το Βέλγιο (τι σύμπτωση) για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τον Ιούνιο του 2013.
Αφήνοντας στην άκρη τον Σεπέδα και τους διαιτητές, ο ΠΑΟΚ σίγουρα ήταν καλύτερος απ’ ότι στο παιχνίδι με την Κηφισιά, αλλά εξίσου αναποτελεσματικός και χωρίς τον ένστικτο του νικητή (θυμηθείτε ότι κι εκεί έχασε με 34-32 ενώ είχε 9 σετ μπολ). Είχε έναν συγκλονιστικό Ντίνα, ο οποίος έκανε τρομερό ματς πάνω στο φιλέ, αλλά οι κεντρικοί σπάνια κερδίζουν τους αγώνες.
Μετά από αυτή την ήττα, ο Δικέφαλος πρέπει σε δύο εβδομάδες στην Θεσσαλονίκη να κερδίσει με 3-0 τους Βέλγους και να πάρει βαθμούς στα δύο τελευταία παιχνίδια που ακολουθούν με Τρεντίνο και Τουρ για να πάρει την 3η θέση και να συνεχίσει στο Τσάλεντζ Καπ.

Τα σετ 37-35, 25-22, 25-19
Νόλικο (Τόρτσιο) Μάαν 17 (14/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 18% άριστες), Περέιρα 14 (13/29 επ., 1 άσο), Βάισμανς 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Ρέιμεϊκερς 3 (3/7 επ.), Πινέιρο 4 (2/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπόντζι 14 (7/13 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Γιόρνα -λ (80% υπ. – 67% άριστες) / Φινόλι
ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ) Χιμένεζ 11 (11/22 επ., 50% υπ. – 27% άριστες), Ντίνας 7 (5/6 επ., 2 μλοκ), Κουρνέτας, Σεπέδα 20 (20/39), Γκεοργκίεφ 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ – 15% άριστες), Γκαράς -λ (80% υπ. – 25% άριστες) / Τερζής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.