ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Λωζάνη 2020: Καλά πλασαρίσματα για τους Έλληνες

Με την τεχνική κατάβαση στο αλπικό σκι και με το σπριν στο δίαθλο ολοκληρώθηκε η 5η ημέρα των 3ων χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων νέων στην οποία είχαμε έξι ελληνικές συμμετοχές.

του Θανάση Σταθόπουλου

Στο αλπικό σκι και στην τεχνική κατάβαση, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χρήστος Μαρμαρέλλης, ο οποίος τερμάτισε στην 33η θέση με χρόνο 1:28.87 και διαφορά 12.77 από τον Σουηδό Άνταμ Χόφστεντ, ο οποίος ήταν ο μεγάλος νικητής με 1:16.10. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Ελβετό Λουκ Ροντουί (1:17.42), ενώ στην 3η θέση ήταν ο Ελβετός Εντοάρντο Σαράτσο με 1:17.78.
Πολύ καλή παρουσία και από τη Μαρινίτα Καλτσογιάννη, η οποία τερμάτισε στην 30η θέση της τεχνικής κατάβασης, με συνολικό χρόνο 1:49.52. Η Σουηδία πανηγύρισε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο με την Έμα Σαλίν να κατακτά την πρώτη θέση με 1:29.82, με την Ελβετίδα Λένα Βόλκεν (1:30.00) και τη Γερμανίδα Λάρα Κλέιν (1:30.25) να την ακολουθούν στο βάθρο.
Στο δίαθλο και στο σπριντ των 7.5χλμ. ο Άγγελος Αντωνιάδης κατέκτησε την 82η θέση έχοντας χρόνο 24:40.0, αλλά και έξι χαμένες βολές, ενώ από την πλευρά των γυναικών στο σπριντ των 6χλμ. η Ιωάννα Κώτσαλου είχε το καλύτερο ελληνικό πλασάρισμα τερματίζοντας στην 79η θέση με 23:39.7 και δύο χαμένες βολές.
Από εκεί και πέρα η Νεφέλη Τίτα ήταν 87η με έξι χαμένες βολές και χρόνο 25:29.2, ενώ η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου ήταν 89η με χρόνο 26:07.4 και τρεις χαμένες βολές.
Στους άντρες νικητής αναδείχθηκε ο Πολωνός Μάρτσιν Ζάβολ με 19:23.8 και μόλις μια χαμένη βολή, ενώ ο Ρώσος Ντένις Ιρόντοφ (19:36.4) και ο Νορβηγός Βέγκαρντ Τον (19:42.3) ακολούθησαν στο βάθρο.
Στις γυναίκες χρυσή Ολυμπιονίκης ήταν η Ρωσίδα Αλένα Μόκοβα με 18:55.5 και μία χαμένη βολή, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η συμπατριώτισσά της Αναστασία Ζένοβα με 18:57.4 και μία χαμένη βολή. Στο τρίτο σκαλί ανέβηκε η Αυστριακή Άννα Αντέξερ με 19:01.6, η οποία είχε επίσης μια χαμένη βολή.