ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Καλές εμφανίσεις από Αγγελή – Τσακίρη στο δίαθλο

Με καλές εμφανίσεις ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα διάθλου αλλά και στο τζούνιορ IBU3 κύπελλο.

Λίγες μέρες πριν από την έναρξη των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνες στην Πιονγκτσάνγκ Απόστολος Αγγέλης έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Τερμάτισε στους 60 πρώτους, από 140 αθλητές που πήραν μέρος στο αγώνισμα των 10χλμ. του ευρωπαικού πρωταθλήματος διάθλου που διεξάγεται στην Ριντάνα της Ιταλίας.
Ο χρόνος του Έλληνα πρωταθλητή (χθες 26/01) ήταν 26:27.0, είχε μια άστοχη βολή και κέρδισε 96,58 βαθμούς ΙΒU. H συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί ατομικό ρεκόρ για τον ίδιο και είναι η καλύτερη που έχει πετύχει Έλληνας αθλητής.
Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μαρία Τσακίρη στο JIBU3 Cup διάθλου που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Νόβε Μέστο της Τσεχίας. Στο αγώνισμα των 7,5χλμ. τερμάτισε στην 20η θέση με χρόνο 25:02.4 και μια άστοχη βολή, ενώ σήμερα (27/01) είχε ακόμη καλύτερη κατάταξη με χρόνο 25:11.9 και χωρίς ποινές στις βολές τερμάτισε 18η.