Καλές εμφανίσεις οι Έλληνες, ξεχώρισε η Ντρισμπιώτη

Παρ’ ότι όλα έχουν παγώσει ανά τον κόσμο λόγω του κορονοϊού, στην Ουκρανία διεξήχθη κανονικά το βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην και η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε με 9 αθλητές και την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη να ξεχωρίζει.

Η εμφάνιση της ελληνικής αποστολής ήταν συνολικά καλή και ο απολογισμός είναι αρκετά θετικός. Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ήταν αυτή που ξεχώρισε ανάμεσα από τους εννέα Έλληνες καθώς αγωνίστηκε στα 20χλμ βάδην και κατάφερε να τερματίσει σε χρόνο 1:30.25 για να πιάσει το όριο (1:31.00) για τους ερχόμενους Ολυμπιακούς του καλοκαιριού και να αποφορτιστεί από το άγχος της πρόκρισης μέσω κατάταξης. Παράλληλα, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, με νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 1:30.56), και έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση. Στο ίδιο αγώνισμα, η Παναγιώτα Τσινοπούλου τερμάτισε τρίτη με χρόνο 1:31.39, φτάνοντας μία ανάσα μακριά από το Ολυμπιακό όριο, κάνοντας όμως μεγάλο ατομικό ρεκόρ καθώς είχε 1.3347 από το 2016. Εκτός συναγωνισμού στα 20χλμ, η Χριστίνα Παπαδοπούλου σημείωσε μεγάλο ατομικό ρεκόρ, περίπου 2 λεπτών, με επίδοση στα 1:36.35 για να καταρρίψει το 1:38.23. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ χωρίς να έχει προπονηθεί για την απόσταση τερμάτισε σε 1:25.44 για να καταλάβει την πέμπτη θέση, με μια επίδοση όμως που δεν τον αντιπροσωπεύει.
Στην κατηγορία Κ23, η Όλγα Φιάσκα έκανε επίσης πολύ καλή εμφάνιση στ 10χλμ βάδην κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και τερματίζονται σε χρόνο 47:38 για να πιάσει το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 στο Ναϊρόμπι (όριο 50:30) ενώ κατέρριψε και το ατομικό της ρεκόρ που ήταν στα 48:31 από πέρυσι στο μίτινγκ του Λουγκάνο. Στην κατηγορία Κ18 και το αγώνισμα των 5χλμ βάδην κορασίδων, η Αναστασία Αντωνοπούλου έκανε έναν ακόμη καλό αγώνα και τερμάτισε σε 24:34 για να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο ενώ η Χριστίνα Αρβανιτάκου τερμάτισε τέταρτη σε 26:11, για να σημειώσει νέο ατομικό ρεκόρ. Τέλος, στα 10χλμ παίδων, ο Αλέξανδρος Μορτζάκης πήρε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση στα 45.34 για να τερματίσει ξανά κάτω από το όριο ενώ ο Αριστοτέλης Μπούσδας τερμάτισε 6ος με 46:13.