Καλή εμφάνιση Ταμουρίδη στην Τσεχία

Αν και ταλαιπωρήθηκε από πυρετό ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε μία όγδοη θέση και τερμάτισε δύο φορές με το κυρίως γκρουπ στο γύρο της ανατολικής Βοημίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Την Παρασκευή πραγματοποιήθηκε η πρώτη ημέρα της διοργάνωσης. Ο Γιάννης Ταμουρίδης όχι μόνο έβγαλε τον συναθλητή του Μαξ Αβέριν στο σπριντ αλλά κατέλαβε την όγδοη θέση στον τερματισμό. Τα τελευταία μέτρα της διαδρομής ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνα καθώς υπήρχαν πολλές στροφές που μπορούσαν να γίνουν αιτία για μαζικές πτώσεις.
Η διαφορά θερμοκρασίας της Τσεχίας σε σχέση με την Ελλάδα έπαιξε το ρόλο της τη δεύτερη ημέρα με αποτέλεσμα ο πρωταθλητής της Synergy Baku Cycling Project να παρουσιάσει πυρετό. Ο 35χρονος έκανε υπερπροσπάθεια για να ολοκληρώσει το ετάπ και τα κατάφερε τερματίζοντας στο κυρίως γκρουπ.
Ο γύρος της ανατολικής Βοημίας έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν. Ο Ματέι Μούγκερλι και ο Μάρκους Έιμπεργκ βρέθηκαν από νωρίς στους ξεκολλημένους. Μπαίνοντας στον τελευταίο γύρο ο Μούγκερλι ήταν ακόμα ανάμεσα στους πρωτοπόρους και πέρασε δεύτερος τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά 6΄΄ από τον πρώτο. Ο Έιμπεργκ τερμάτισε 56΄΄ πίσω από το νικητή και ο Ταμουρίδης ολοκλήρωσε το ετάπ στο κυρίως γκρουπ.