Καλύτεροι οι Τάσσης-Δόβρου στο βαλκανικό ανωμάλου

Με τους αγώνες στις κατηγορίες εφήβων και νεανίδων ξεκίνησε το βαλκανικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρομου που διεξάγεται στην πόλη Κουπρίγια της Σερβίας.

Στην κατηγορία των εφήβων (6χλμ.) πρώτος Έλληνας ήταν ο Γιώργος Τάσσης ο οποίος κάνοντας 19:35 κατέλαβε τη 15η θέση και τον ακολούθησε στη 16η ο Κωνσταντίνος Σταμούλης με 19:37. Ο Χρήστος Παπούλιας ήταν 18ος με 19:42. Νικητής ήταν ο Τούρκος Μπάρμπαρος Ραμαζάν με 18:07, τον ακολούθησε ο Ντορίν Αντρέι Ρούσου (Ρουμανία) με 18:08 και στην τρίτη θέση ο Καραγκόζ Ραμαζάν (Τουρκία) με 18:15. Συνολικά εκκίνησαν 39 αθλητές.
Στις νεάνιδες, η Κατερίνα Δόβρου τερμάτισε 15η σε 15:29, ενώ η Ειρήνη Μιχάλα ήταν 20η με 15:43 και η Κατερίνα Κούτλη 27η με 16:36. Από τις 34 που εκκίνησαν, πρώτη τερμάτισε η Τουρκάλα Ουξούν Γκουλνάζ με 13:49, την ακολούθησε η Σιλβίγια Γκεοργκίεβα (Βουλγαρία) με 13:53 και στην τρίτη θέση η Κίλιτς Γιάιλα (Τουρκία) με 14:13.