ΤΖΟΥΝΤΟ

Κέρδισαν εμπειρίες οι νέοι στη Μάλαγα

Χωρίς κάποια διάκριση για τα ελληνικά ή τα κυπριακά χρώματα, ολοκληρώθηκε στην Μάλαγα της Ισπανίας το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο νέων – νεανίδων, όπου έλαβαν μέρος αθλητές και αθλήτριες από 41 χώρες.

Είναι χαρακτηριστικό ότι κανείς Έλληνας ή Κύπριος δεν μπόρεσε να πλασαριστεί έστω στην πρώτη οκτάδα, με αποτέλεσμα στην σχετική άτυπη κατάταξη του πρωταθλήματος η Ελλάδα και η Κύπρος να βρεθούν στην 31η θέση.
Στην κατηγορία των 60 κιλών ο Χρήστος Πλουμπής ηττήθηκε από τον Ιταλό Μάνουελ Λομπάρντο και αποκλείστηκε από την συνέχεια. Ο αντίπαλός του έφτασε μέχρι τα ημιτελικά αλλά δεν προκρίθηκε μέχρι τον τελικό για να τον τραβήξει στα ρεπεσάζ. Έχασε από τον μετέπειτα πρωταθλητή Ευρώπης αλλά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Στα 66 κιλά ο Αλέξης Τσαρμαντίδης πέρασε χωρίς αγώνα τον πρώτο γύρο αλλά στον δεύτερο ηττήθηκε από τον Γεωργιανό Τορνίγκε Ναγκλιασβίλι, που έφτασε μέχρι τον τελικό και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στην ίδια κατηγορία ο Κύπριος Χρήστος Τρικομίτης νίκησε στον πρώτο αγώνα τον Λιθουανό Εντγκαρας Λιζούνας αλλά στην συνέχεια ηττήθηκε από τον Ουκρανό Μπόγκνταν Ιάντοφ και δεν μπόρεσε να προχωρήσει.
Στα 73 κιλά ο Κύπριος Χαρίλαος Χατζηδάμου πέρασε χωρίς αγώνα τον πρώτο γύρο αλλά στον δεύτερο ηττήθηκε από τον Σέρβο Μίλα Μπούντσιτς και αποκλείστηκε. Ο Ροδόλφος Κουρτίδης, που επίσης αγωνίστηκε με τα κυπριακά χρώματα, προχώρησε έναν γύρο παραπάνω. Πέρασε μπάι στον πρώτο, κέρδισε τον Τζαμίλ Ντζαβμπατίροφ από την Γερμανία στον δεύτερο αλλά αποκλείστηκε από τον Αυστριακό Κρίστοφερ Βάγκνερ.
Στα 81 κιλά ο Κύπριος Κυριάκος Νικολάου νίκησε το Νικίτα Ντουινοβς από την Λετονία στον πρώτο γύρο αλλά στην συνέχεια αποκλείστηκε από τον Σέρβο Νεμάνια Μαγιντοφ, ο οποίος στην συνέχεια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.
Στα 90 κιλά ο Μάρκος Παπαδόπουλος από την Ξάνθη ηττήθηκε από τον Ολλανδό Γιέλε Σνίπε στον πρώτο γύρο και αποκλείστηκε από την συνέχεια. Ανάλογα συνέβησαν και με τον Γιάννη Παναγιωτόπουλο που έχασε από τον Ρουμάνο Ιονούτ Βασιάν.
Τέλος, στα υπερβαρέα των +110 κιλών ο Δημήτρης Τσουμίτας ηττήθηκε από τον Ρουμάνο Μιρτσέα Κροϊτόρου στον πρώτο γύρο και επίσης αποκλείστηκε από την συνέχεια. Όσον αφορά τις γυναίκες, η μοναδική ελληνικού ενδιαφέροντος εκπροσώπηση ήταν στα στα 44 κιλά με την Κύπρια Βασιλική Κουρή η οποία ηττήθηκε από την Σαφάγκ Χαμίντοβα από το Αζερμπαϊτζάν και επίσης αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο.
Παρά το φαινομενικά πάντως αρνητικό αποτέλεσμα, οι Έλληνες και οι Κύπριοι τζουντόκα αποκόμισαν σημαντικές εμπειρίες που σε συνδυασμό με την καλή προπόνηση, θα τους βοηθήσουν να διορθώσουν τα όποια κακώς κείμενα στο μέλλον.