Κέρδισε την εμπειρία ο Αντωνιάδης

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης δεν κατάφερε να συνεχίσει πέρα από τον πρώτο γύρο του eliminator στο παγκόσμιο πρωτάθλημα αλλά η παρουσία του δίπλα σε σημαντικούς αθλητές μόνο καλό θα του κάνει για τη συνέχεια.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο 24χρονος αθλητής συμμετείχε στον πρώτο γύρο του eliminator στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας που φιλοξενείται στην Τσεχία. Το υψηλό επίπεδο και το σχετικά άγνωστο αγώνισμα γι’αυτόν (είναι μόλις η δεύτερη φορά στην καριέρα του που τρέχει σε αυτό) δεν του επέτρεψαν να ξεχωρίσει και να περάσει στην επόμενη φάση. Ο Αντωνιάδης κατέλαβε την 28η θέση σε σύνολο 32 αθλητών. Το σημαντικό είναι πως έτρεξε σε συνθήκες αγώνα ένα μέρος της διαδρομής που θα χρησιμοποιηθεί την Κυριακή στο αγώνισμα cross country. Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αυστριακός Ντάνιελ Φέντερσπιελ. Δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός Σίμον Γκέγκενχαϊμερ και τρίτος ο Βέλγος Φαμπρίς Μελς. Το παγκόσμιο πρωτάθλημα άνοιξε σήμερα την αυλαία του και θα ολοκληρωθεί στο τέλος της εβδομάδας. Αφορά τις κατηγορίες ανδρών-γυναικών, εφήβων-νεανίδων και ηλικίες κάτω των 23 ετών. Ο Αντωνιάδης είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελλάδας. Την Πέμπτη οι αγώνες συνεχίζονται με τη σκυταλοδρομία του cross country.