Κερδίζει εμπειρίες ο Φαραντάκης

Λίγες ημέρες μετά τη συμμετοχή του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα δρόμου και μακριά από την πίεση των αγώνων ο 20χρονος πρωταθλητής μίλησε για την παρουσία του και την 33η θέση που κατέλαβε στην αντοχή νέων.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Στέλιος Φαραντάκης αγωνίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα στην αντοχή νέων του παγκόσμιου πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε στο Ρίτσμοντ των ΗΠΑ. Αν και μόλις 20 ετών ήταν η τρίτη του συμμετοχή στην κορυφαία διοργάνωση και κατάφερε να τερματίσει στην 33η θέση με διαφορά 29΄΄ από το νικητή Κέβιν Λεντανουά.
Σε αντίθεση με αρκετές Εθνικές ομάδες που κατέβασαν πιο ολοκληρωμένο ο ρόστερ, ο Φαραντάκης δεν είχε συναθλητές στο πλευρό του. Ωστόσο μπόρεσε να κρατηθεί κοντά στους πρωτοπόρους όταν το πελοτόν περνούσε από τα παβέ και να διεκδικήσει μία καλή θέση. Λίγο πριν αναχωρήσει από τις ΗΠΑ, ο αθλητής της UC Aubenas μίλησε στο Sportsfeed για την εμπειρία του:
«Ο αγώνας ήταν πολύ δύσκολος με πολλούς κορυφαίους αθλητές. Έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό και έφερα ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα», είπε ο 20χρονος και συνέχισε: «Κάποιοι μπορούν να βλέπουν την 33η θέση ως μηδενική αλλά μόνο να βρίσκεσαι στα πρώτα γκρουπ και να παλεύεις στα πλακόστρωτα για ένα καλό πλασάρισμα είναι φοβερή εμπειρία. Η διαδρομή μου ταίριαζε. Ήθελε βέβαια και λίγη τύχη, όπως πάντα άλλωστε. Οι Έλληνες που ζουν εδώ έκαναν καταπληκτική ατμόσφαιρα κατά τη διάρκεια του αγώνα».
Ο Φαραντάκης αγωνίζεται στο εξωτερικό τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Φέτος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας νέων και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας του.