Κιπλίμο – Γκεμέτσου νικητές στο Καμπάτσιο

Ο Τζέικομπ Κιπλίμο και η Τσεχάι Γκεμέτσου ήταν οι νικητές στην 64η έκδοση του διεθνούς αγώνα ανωμάλου δρόμου Καμπάτσιο στο Λενιάνο της Ιταλίας.

Παρά την πτώση που είχε στο 9ο χιλιόμετρο, ο Κιπλίμο κατάφερε να επανέλθει στην κούρσα των 10χλμ και τελικά να κερδίσει τερματίζοντας σε 29:07, για να αφήσει δεύτερο τον Αιθίοπα Νίμπρετ Μελάκ με 29:10 ενώ στην 3η θέση ολοκλήρωσε ο συμπατριώτης του από την Ουγκάντα, Όσκαρ Τσελίμο σε 29:14.
Στις γυναίκες, όπου ο αγώνας ήταν των 6χλμ, επικράτησε η Αιθιόπισσα Τσεχάι Γκεμέτσου με 19:03, κερδίζοντας την Κενυάτισσα Λίλιαν Ρένγκερουκ (19:06) και την επίσης Αιθιόπισσα Τσιγκέ Χαϊλεσελάσε (19:56).