SOCHI 2014

Κυριάρχη η Ρωσία

Τελικά τα κατάφερε ο Βλάντιμιρ Πούτιν. Η Ρωσία είναι πρώτη δύναμη στον χειμερινό αθλητισμό. Όχι γιατί ξόδεψε 37 δισ. ευρώ για τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά γιατί κατέκτησε τα περισσότερα μετάλλια ξεπερνώντας παραδοσιακές δυνάμεις.

του Σούλη Μέζου

Την τελευταία μέρα των Αγώνων, οι Ρώσοι κατάφεραν να ξεπεράσουν τη Νορβηγία (πρώτη δύναμη στην ιστορία των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων) και να καταλάβουν την πρώτη θέση στην κατάταξη των μεταλλίων. Οι Ρώσοι κατέκτησαν 13 χρυσά μετάλλια, 11 αργυρά και 9 χάλκινα μετάλλια, το σύνολο 33.
Τα χρυσά μετάλλια των Ρώσων ήταν στα αγωνίσματα του δίαθλου (1), μπόμπσλεϊ (2), σκι ανωμάλου δρόμου (1), καλλιτεχνικό πατινάζ (3), σκέλετον (1), παγοδρομίες μικρής πίστας (3) και σνόουμπορντ (2). Μάλιστα στο σνόουμπορντ τα δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε ο Αμερικανός πολιτογραφημένος Ρώσος, Βικ Γουάιλντ.
Παρά την πολύ σημαντική επιτυχία των Ρώσων, τους έμεινε το απωθημένο του χόκεϊ των ανδρών όπου δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν ούτε μετάλλιο. Επίσης βαρέως φέρει ο Πούτιν, τη μη συμμετοχή του Πλουσένκα στο ατομικό των ανδρών του καλλιτεχνικού πατινάζ.
Στον τελικό του χόκεϊ επί πάγου των ανδρών, οι Καναδοί επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους επικρατώντας στον τελικό επί της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Σουηδίας 3-0.