ΠΑΛΗ

Ξεκινά η Πρεβολαράκη στο ευρωπαϊκό

Mέτρια ήταν η ελληνική παρουσία την 3η μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πάλης στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας. Αύριο ρίχνεται στη μάχη η Μαρία Πρεβολαράκη.

του Παναγιώτη Βότση

Στα ρεπεσάζ των 86κ. της ελευθέρας ο Γιώργος Σαββουηλίδης ηττήθηκε από τον Λευκορώσο Σαμπανάου με 4–0 και αποκλείστηκε. Σήμερα ξεκίνησαν τις προσπάθειές τους και οι γυναίκες. Η Αθηνά Γιατζόγλου στα 50κ. αποκλείστηκε στον προκριματικό γύρο από την Πολωνέζα Ματκόβζκα. Η Χριστίνα Δεμιρκάν έχασε στον προκριματικό γύρο των 55κ. από την Μολδαβή Ντραγκουτάν κι έμεινε εκτός συνέχειας. Στα 76κ. η Κατερίνα Πιτσιαβα λύγισε από την Νορβηγίδα Σολχέιμ στο γύρο των «16» κι αποκλείστηκε. Αύριο ξεκινά στα 53κ. η μεγάλη ελληνική ελπίδα, Μαρία Πρεβολαρακη που θα αντιμετωπίσει τη Σουηδέζα Σοφία Μαγκνταλένα Μάτσον καθώς και η Ζωή Χατσατούροβα στα 57κ. την Ιρίνα Κουράτσκινα από τη Λευκορωσία.
Όσον αφορά στη σημερινή μάχη των μεταλλίων. στα 61κ. ο Αρμένιος Αρσέν Χαρουτουνιάν ανάγκασε τον γείτονα του Γεωργιανό Μπέκα Λομτάτζε σε δεύτερο αργυρό μετάλλιο μετά από αυτό του Κάσπισκ. Τα χάλκινα η Ελβετία με τον Μποκ και ξανά η Τουρκία με τον Τοπάλ. Στα 74κ. ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής και χάλκινος στο Ρίο, Ιταλός, Φρανκ Τσαμίζο Μάρκεζ αναδείχθηκε πρωταθλητής ενώ αργυρό πήραν οι Γάλλοι με τον Κατζίεφ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Κ23, Γεωργιανός, Αβταντίλ Κεντσάτζε μετά το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο ανδρών κατέκτησε το χάλκινο στο ευρωπαϊκό. Νέα ονόματα στο βάθρο των 86κ., όπου νικητής αναδείχθηκε ο Βλάντισλαβ Βαλίεφ της Ρωσίας. Στα 92κ. ο Αζέρος Σαρίφ Σαρίφοφ κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο μετά τη δεύτερη θέση του 2018 κόντρα στον Σαντουλάεφ που άλλαξε φέτος κατηγορία. Στη μεγάλη μάχη της κατηγορίας βαρέων βαρών νικητής βγήκε ο Τούρκος Τάχα Ακγκούλ, ο οποίος έκανε 3 τις σερί νίκες του και 7 στο σύνολο στο θεσμό. Στη δεύτερη θέση συμβιβάστηκε ο Γεωργιανός παγκόσμιος πρωταθλητής του 2018 Γκένο Πετριασβίλι. Στην ομαδική βαθμολογία δεν είχαμε εκπλήξεις αφού κυριάρχησαν με τη σειρά η Ρωσία (162β.), η Τουρκια (156β.) το Αζερμπαϊτζάν (145β.) με τη Γεωργία να ακολουθεί στην 4η θέση (104β.).