Κύπελλο ανδρών: Πέρασε από τη Σύρο ο Ολυμπιακός

Μετά από μια μάχη που άγγιξε τις 2,5 ώρες ο Ολυμπιακός έφυγε από τη Σύρο με την πρόκριση για το φάιναλ 4 του κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ των ανδρών. Έτσι οι ερυθρόλευκοι θα αγωνιστούν για 22η φορά στην τελική φάση αφήνοντας εκτός τελικής φάσης τον περσινό φιναλίστ Φοίνικα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με όπλο το σερβίς του έφτασε γρήγορα στο +4 (2-6), χωρίς όμως να κρατήσει τη διαφορά καθώς ο Φοίνικας απάντησε άμεσα για το 5-6, με τους Συριανούς να μετατρέπουν το 6-8 σε 10-8 με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις. Από εκείνο το σημείο άρχισε μια φοβερή μάχη με τους γηπεδούχους να έχουν συνέχεια το προβάδισμα (13-11 15-12) και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει (18-18) και να χάνει την ευκαιρία να προηγηθεί στο 20-20 (μπλοκ Τζούριτς σε Ιντάλγκο). Στο 22-22 δύο λάθη των ερυθρόλευκων έφεραν ισάριθμα σετ μπολ για τον Φοίνικα με Παπαλεξίου με μπλοκ στον Κουμεντάκη να διαμορφώνει το 25-23.

Στο δεύτερο το γρήγορο 3-0 του Φοίνικα  έγινε 10-12 με άσο του Ιντάλγκο, αλλά οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 11-13 σε 16-14 με ερυθρόλευκα λάθη για να φτάσουμε στο 21-18. Ο Πάγενκ πήρε την αλλαγή ο Ιντάλγκο πήγε στο σερβίς και έφυγε όταν το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 21-24 με το χαμένο σερβίς του Ιερεσουέλο να κλείνει το σετ.

Παρά το 1-1 ο Φοίνικας κυριάρχησε στην εκκίνηση του γ’ σετ ξεφεύγοντας με 11-6 και φτάνοντας στο 18-12. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων μείωσε σε 18-14 και 19-18, αλλά ο άσος του Φρομ διαμόρφωσε το 23-20. Οι γηπεδούχοι δεν τελείωσαν την κόντρα μπάλα στην επόμενη φάση, ο Στέρν πήρε την αλλαγή κι ο Τράβιτσα έγινε Ιντάλγκο καθώς με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή των Συριανών και με άσο έκλεισε ένα εντυπωσιακό σερί 0-5 για το 23-25 και το 1-2 στα σετ.

Το θρίλερ κορυφώθηκε στο δ’ σετ όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μια φοβερή μάχη πόντο με πόντο. Το 11-13 έγινε 15-13 με σερβίς του Μιχάλοβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε για το 15-16. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν ξανά με δύο πόντους (20-22) και το άουτ του Στερν έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (23-23). Ο Φρομ έσβησε στο πρώτο ματς μπολ (24-24), ο Φοίνικας έχασε τρεις φορές την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ (24-25 μπλοκ Τράβιτσα σε Ρουμελιωτάκη) και ο Κουμεντάκης έδωσε οριστικό τέλος στο ματς.