Κύπελλο γυναικών – φάιναλ 4: Ερυθρόλευκη ανατροπή και πράσινη κατάρρευση

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός για σχεδόν δύο σετ, προηγήθηκε στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι καλύτερη ομάδα και με ηγέτιδες τις εντυπωσιακές Μλεΐνκοβα (τον κράτησε στα δύσκολα), Κούμπουρα (ασταμάτητη από το β’ σετ) προκρίθηκε στον τελικό όπου το βράδυ της Κυριακής (20:15, ΕΡΤ3) θα διεκδικήσει τον τίτλο με αντίπαλο την ΑΕΚ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε στην αρχή του αγώνα και η χρησιμοποίηση της Γκρότους ως λίμπερο (είχε υποστεί διάστρεμμα και δεν ήταν σε θέση να κάνει άλματα) έφερε μια διαφορετική συνθήκη στον αγώνα με τις ερυθρόλευκες να αργούν να προσαρμοστούν…

Ωστόσο ακόμη και το πρώτο σετ όπου ο ΠΑΟ προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές (2-7, 11-17) το πήρε με την… ψυχή στο στόμα, με τον Ολυμπιακό από το 2ο σετ να βλέπει την Κούμπουρα να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός παρόλο που είχε πολύ κακή υποδοχή και δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ολυμπιακό στο μπλοκ, έμενε όρθιος γιατί δεν έκανε λάθη (1 μόλις στο 2ο σετ), αλλά έχασε την τεράστια ευκαιρία στο 22-22 όταν η Άτκινσον μπερδεύτηκε στη φρι μπολ πάνω στο φιλέ… Το 22-23 έγινε 25-22 με την Κούμπουρα κι ο Ολυμπιακός μετά την ισοφάριση σε 1-1 ήταν άλλη ομάδα κυριαρχώντας πλήρως μετά το 13-12 του γ΄σετ.

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά αιφνιδιάζοντας τις ερυθρόλευκες με το σκορ να πηγαίνει γρήγορα στο 2-7, καθώς πίεζε πάρα πολύ από το σερβίς και οδηγούσε σε λάθη την αντίπαλο του. Ο Ολυμπιακός μείωσε κάπως τη διαφορά (8-11 άουτ Καρκάσες), αλλά οι πράσινες είχαν σταθερά τον έλεγχο του αγώνα (10-15, 11-17) για να φτάσουμε στην τελική ευθεία που έγινε… θρίλερ.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να πλησιάσει στους τρεις (17-20) με τον ΠΑΟ να φτάνει στο 21-24 με την Χατζηευστρατιάδου να στέλνει άουτ τη φριμπολ και την Κούμπουρα να φέρνει στο πόντο το ματς (23-24), αλλά την Άτκινσον να τελειώνει το σετ.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία από την αρχή ως το τέλος. Ο ΠΑΟ ναι μεν προηγήθηκε πάλι με 4-6 και 12-14, αλλά ο Ολυμπιακός με την Μλεΐνκοβα ασταμάτητη στην επίθεση δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και προσπέρασε 17-15. Οι πράσινες ισοφάρισαν άμεσα (17-17) για να φτάσουμε στο 22-22. Αυτή τη φορά η Άτκινσον μπερδεύτηκε στη φρι μπολ με τον ΠΑΟ όχι απλά να χάνει την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά να δέχεται σερί 3-0 από τον Ολυμπιακό για το 25-22 και το 1-1 στο σκορ.

Στο γ’ σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7-4, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε άμεσα (7-7) και το ματς είχε την εικόνα του ντέρμπι μέχρι το 13-12, που έγινε 16-12 με συνεχόμενες επιθέσεις της Κούμπουρα. Οι πράσινες με μπλοκ της Άτκινσον πλησίασαν σε 17-15, όμως οι ερυθρόλευκες απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί για το 20-15 και έκλεισαν το σετ στο 25-19.

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει την ανατροπή και την ολοκλήρωσε με εντυπωσιακό τρόπο στο δ’ σετ καθώς πολύ νωρίς ξέφυγε στο σκορ (4-1, 8-3) και οδηγώντας σε συνεχόμενα λάθη τον ΠΑΟ (9 από τα 22 συνολικά έγιναν σ’ αυτό το σετ) η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς (16-6) για να φτάσουμε στο τελικό 25-14.