Κύπελλο γυναικών – φάιναλ 4: Στον τελικό η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ 4 του Κυπέλλου Γυναικών Loco καθώς επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ με 3-0 του Άρη και θα υπερασπιστεί το βράδυ της Κυριακής (20:15, ΕΡΤ 3) τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι στην Άρτα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Με την Όλγα Στράντζαλη να κάνει μία από τις κορυφαίες (αν όχι την κορυφαία) εμφανίσεις της χρονιάς, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία της στα κρίσιμα σημεία των δύο πρώτων σετ που έληξαν με 25-23 υπέρ της και πλέον περιμένει να μάθει ποιον από τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό θα αντιμετωπίσει στον τελικό.

Ειδικά στο β’ σετ που ήταν και το κομβικό καθώς εκεί ο Άρης πιστοποιώντας την αγωνιστική του άνοδο είχε φέρει το ματς στα μέτρα του και προηγήθηκε 22-18, αλλά το χαμένο σερβίς της Ξανθοπούλου (η ίδια στο 21-17 είχε χάσει κόντρα επίθεση κάνοντας πλασέ στο φιλέ) ήταν η… αρχη του τέλους καθώς έστειλε την Κωνσταντινίδου στην τελική γραμμή και η ΑΕΚ με σερί 0-6 προηγήθηκε 22-24, καθώς η απίθανη Στράντζαλη τελείωσε όλες τις κόντρες.

Ο Άρης στο πρώτο σετ που ήταν καλή η Ολιβέιρα (5/11) είχε ως συμπαραστάτρια την συγκινητική Μπάκα (την οποία κυνήγησε η ΑΕΚ στην υποδοχή), αλλά είδε την Ντούμαντσιτς να μην μπαίνει ποτέ στο ματς (1/3 επιθέσεις στο 1ο σετ, 2/4 σε όλο το ματς και μηδέν μπλοκ) και έτσι το ότι μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός για δύο σετ μοιάζει με ένα μικρό θαύμα.

Το ματς
Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 12-11 (1-3, 5-6, 907) όπου για τελευταία φορά ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ πήρε την αλλαγή τα σερβίς της Μπλάνκο δημιούργησαν πολλά προβλήματα και το σκορ έγινε 12-15.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε γρήγορα στον πόντο (15-16), ωστόσο το 17-18 έγινε 17-20 με μπλοκ της Τσάριτς και 19-23 με νέα κακή υποδοχή. Η Ένωση έφτασε σε σετ μπολ (21-24) με τη Μπάκα να μειώνει στον πόντο, όμως το πλασέ της Τσάριτς τελείωσε το σετ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και στο β’ σετ ξεφεύγοντας με 1-4 (άουτ Ολιβέιρα), 3-7 (κακή υποδοχή), αλλά η εντυπωσιακή Μπάκα επανέφερε τον Άρη στο ματς (5-7 με δικό της μπλοκ, 7-8 άσσος) και στο 10-11 με επιμέρους σκορ 5-1 οι Θεσσαλονικιές ξέφυγαν με 15-12. Η ΑΕΚ απάντησε με μπλοκ της Τσάριτς (15-14), για να φτάσουμε στο 18-16 που έγινε 20-16 με άσσο (μέσω Τσάλεντζ) και επίθεση της Μπάκα. Το -4 για τον Άρη έμεινε μέχρι το 22-18, όμως το χαμένο σερβίς της Ξανθοπούλου έστειλε την Κωνσταντινίδου στην τελική γραμμή (22-19) για να πάρει αμέσως άσσο (22-20) και αμέσως μετά να πάρει την σκυτάλη η Στράντζαλη η οποία τελείωσε όλες τις κόντρες για να διαμορφωθεί το 22-24. Η Γιούρντζα έσβησε το πρώτο σετ μπολ, αλλά στην επόμενη φάση ενώ βγήκε η άμυνα η Νεσίμοβιτς έκανε φιλέ για να κλείσει κι αυτό το σετ στο 23-25.

Η ΑΕΚ πλέον είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι στο ματς με τον Άρη να προσπαθεί για μια μεγάλη επιστροφή και να παραμένει ανταγωνιστικός μέχρι το 8-10. Εκεί η Ένωση έτρεξε σερί 5-0 για το 8-15 και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα. Ο Άρης μείωσε προσωρινά σε 13-18 για να ανοίξει και πάλι η διαφορά στο 13-21 και να τελειώσει το σετ στο 15-25.