Κυπελλούχος Κύπρου η Ομόνοια, 3-1 το ΑΠΟΕΛ στον τελικό

Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ η Ομόνοια του Γιάννη Καλμαζίδη νίκησε με 3-1 το ΑΠΟΕΛ του Γιάννη Μέλκα και κατέκτησε το Κύπελλο Κύπρου κλείνοντας ιδανικά την σεζόν.

Ο αγώνας διήρκησε δύο ώρες και δύο λεπτά και με εξαίρεση το γ’ σετ που έληξε εύκολα υπέρ της Ομόνοιας, σ’ όλα τα υπόλοιπα ήταν μια μεγάλη μάχη που είχε ως πρωταγωνιστή τον Μορίς Σιντιμπέ (αναδείχθηκε MVP του αγώνα).
Ο Γάλλος διαγώνιος της Ομόνοιας είχε 31 πόντους με 30/47 επιθέσεις και 1 μπλοκ, ενώ 18 πρόσθεσε ο Αργεντινός ακραίος Φιλάρντι.
Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και σ’ όλο το πρώτο σετ είχε σταθερά το προβάδισμα (5-8, 12-16) με την Ομόνοια να πλησιάζει σε 19-21 και να μετατρέπει το 20-24, σε 23-24, όμως το σετ πήγε στους γαλαζοκίτρινους.
Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το β ‘ σετ όπου όπως και στο πρώτο η Ομόνοια είχε 10 λάθη, αλλά το ΑΠΟΕΛ είχε μόλις 38% στην επίθεση κι έτσι παρόλο που έκανε το 20-22, 23-22 και είχε δύο σετ μπολ το έχασε με 29-27.
Έτσι η Ομόνοια στο β’ σετ μπήκε με άλλο αέρα και το πήρε εύκολα για να ακολουθήσει η αποκορύφωση του δράματος.
Η Ομόνοια φάνηκε να αγκαλιάζει το Κύπελλο όταν προηγήθηκε με 16-9 και 17-10, όμως το ΑΠΟΕΛ εκμεταλλευόμενο τα λάθη των πράσινων μείωσε σε 18-15 και 19-18 για να ισοφαρίσει σε 23-23 όμως ο MVP Σιντιμπέ με δύο προσωπικούς πόντους χάρισε το Κύπελλο στην Ομόνοια.
Τα σετ: 23-25, 29-27, 25-19, 25-23.
Oμόνοια (Καλμαζίδης): Φιλάρντι 18 (14/23 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ.-42% άριστες), Προδρόμου 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Σιντιμπέ 31 (30/47 επ., 1 μπλοκ), Αχ, Πετρακκίδης 10 (10/28 επ., 54% υπ.-26% άριστες), Αλεξίου 8 (5/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπάγκρεϊ 3 (1/4 επ., 2 άσοι), Παπαχριστοδούλου-λ (37% υπ.-11% άριστες) / Σ. Πετρακκίδης.
ΑΠΟΕΛ (Μέλκας): Χαμαγιούν 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.-2% άριστες),Παμπακάς 12 (7/10 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μίτιτς 4 (2/5 επ. 2 μπλοκ), Βερίσιμο 12 (5/21 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ) ,Γ. Χρυσοστόμου 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ.-42% άριστες), Λούνα 15 (14/41 επ., 1 άσο), Παντελή-λ (67% υπ.-39% άριστες) / Π. Χρυσοστόμου 1 (1/1 επ.), Κυπριανού.