Λιγκ Καπ: Ανατροπή Κηφισιάς κόντρα σε Παμβοχαϊκό

Σ’ ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε με 3-2 τον Παμβοχαϊκό αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Παμβοχαϊκός, που έφτιαξε ομάδα πριν 15 μέρες, αγωνίστηκε μόνο με Έλληνες, η Κηφισιά μόνο στο πρώτο σετ είχε και τους τρεις ξένους της (Μπατατζίμ, Κάιο, Μπάιερς), καθώς από το β’ και μετά έπαιζε μόνο ο πρώτος και το ματς ήταν σαν προπονητικό διπλό προετοιμασίας.

Ο Παμβοχαϊκός στο πρώτο σετ βρέθηκε να χάνει με 10-15, αλλά το πήρε με 28-30 και έκανε το 0-2 παρόλο που το 19-23, έγινε 21-23 και 23-24.

Η Κηφισιά (έπαιξε ελάχιστα ο επίσης ανέτοιμος Νικολάκης) με Σπυριούνη διαγώνιο (από Δευτέρα αναμένεται στην Αθήνα ο Χαντ, ενώ θα παραμείνει και ο Κάιο!) Κολτσιάκη ακραίο και Μελλέ, Μπάση στο κέντρο πήρε εύκολα το τρίτο σετ, ενώ στο δ’ είχαμε συνεχόμενες ανατροπές (14-10, 16-16, 20-16, 21-17, 21-20) για να κλείσει το σετ στο 25-20.

Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1, ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 4-4, αλλά άντεξε μέχρι το 8-7 και στη συνέχεια η Κηφισιά πήρε μια διαφορά τριών πόντων που κράτησε ως το τέλος.

Τα σετ: 28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11