ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 2022: 6ος στον κόσμο ο Γεωργίου, ιστορικό μετάλλιο για Αρμενία

Με την 6η θέση του Κύπριου Ηλία Γεωργιου στο μονόζυγο ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στο Λίβερπουλ.

του Σούλη Μέζου

Ο Κύπριος πρωταθλητής βαθμολογήθηκε με 14.300 στον τελικό μένοντας 0.166 βαθμούς από τα μετάλλιο και μια ιστορική διάκριση για τον κυπριακό αθλητισμό. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Αμερικανό Μπρόντι Μαλόουν που βαθμολογήθηκε με 14.800 και άφησε δεύτερο τον παγκόσμιο πρωταθλητή του συνθέτου, Ντάικι Χασιμότο με 14.700. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Μαριάνο με 14.466.

Ιστορία έγραψε ο χάλκινος Ολυμπιονίκης του Τόκιο στο άλμα, Αρτούρ Νταβτιάν που κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της Αρμενίας. Ο 30χρονος με μέσο όρο στα δύο άλματά του 15.050 κέρδισε το χρυσό εκθρονίζοντας τον κάτοχο του τίτλου Κάρλος Γιούλο (Φιλιππίνες) που βαθμολογήθηκε με 14.950 ενώ ο Ουκρανός Ιγκόρ Ραντιβίλοφ ήταν τρίτος με 14.733.

Φοβερή εμφάνιση από τον Κινέζο Τζίνγκιουαν Ζου στο δίζυγο που βαθμολογήθηκε με 16.166 και ήταν ο μόνος σε όλο το παγκόσμιο πρωτάθλημα που ξεπέρασε τους 16.000 βαθμούς. Για να το καταφέρει είχε βαθμό δυσκολίας 6.900(!) ενώ και στην εκτέλεση ήταν αλάνθαστος για να πάρει 9.266. Ο Γερμανός Λούκας Ντάουσερ με 15.500 ήταν δεύτερος και το Γιούλο κατάκτησε το δεύτερο μετάλλιο του σήμερα με 15.166.

Στις γυναίκες, η Ιαπωνία έκανε το 1-3 στη δοκό ισορροπίας με την Χαζούκι Γουατανάμπε με 13.600 να κερδίζει το χρυσό και την Σόκο Μιγιάτα να μένει τρίτη με 15.533. Η Γουατανάμπε αρχικά δεν ήταν στην αποστολή της Ιαπωνίας, όμως τελικά πήρε την ευκαιρία λόγω τραυματισμών και στο ντεμπούτο της στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια εκμεταλλευόμενη και τις πτώσεις των βασικών της αντιπάλων, Αντράντε (Βραζιλία), Σκάι Μπλέικλι (ΗΠΑ) και Γιούσαν Ου (Κίνα).
Η Καναδέζα Ελσάμπεθ Μπλακ με 13.566 μπήκε σφήνα στις δύο Γιαπωνέζες κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο.

Άλλο ένα μετάλλιο πρόσθεσε και η Βρετανία με την 18χρονη Τζέσικα Γκαντίροβα στις ασκήσεις εδάφους. Βαθμολογήθκε με 14.200 και ήταν αρκετό για να κερδίσει την Αμερικανίδα Τζόρνταν Τσάιλς (13.833) και την Βραζιλιάνα Ρεμπέκα Αντράντε (13.733).