ΤΖΟΥΝΤΟ

Μάστερς: Στα δύσκολα Τσελίδης και Τελτσίδου

Τελευταίος αγώνας για τους Έλληνες τζουντόκα αύριο στην Ιερουσαλήμ και τα πράγματα είναι δύσκολα για τους Έλληνες τζουντόκα καθώς η κλήρωση δεν ήταν και ότι καλύτερο.

του Σούλη Μέζου

Στην κατηγορία των 90κ των ανδρών, ο Τσελίδης καλείται να αντιμετωπίσει στον πρώτο γύρο τον πολύ φορμαρισμένο Μπέκα Γκβινιασβίλι. Ο 27χρονος Γεωργιανός ήταν ο νικητής στο γκραν σλαμ του Άμπου Ντάμπι ενώ φέτος κέρδισε και στο γκραν σλαμ της Τιφλίδας και ήταν τρίτος σε αυτό της Βουδαπέστης. Είναι το Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη και το φαβορί για να κερδίσει και στην Ιερουσαλήμ. Με τον Τσελίδη έχει παίξει δύο φορές φέτος (Άμπου Ντάμπι και Ζάγκρεμπ) και τον κέρδισε και τις δύο φορές.

Για την Ελισάβετ Τελτσίδου τα πράγματα στην κατηγορία των 70 κιλών είναι πιο εύκολα. Στον πρώτο γύρο θα αντιμετωπίσει την Γκουλνόζα Ματνιγιάζοβα από το Ουζμπεκιστάν την οποία είχε κερδίσει με ίπον το 2019 στην Τασκένδη. Αν περάσει στο δεύτερο γύρο, αντίπαλη της θα είναι η δευτεραθλήτρια κόσμου φέτος στην Τασκένδη και Νο6 στην παγκόσμια κατάταξη, Λάρα Τσβιέτκο. Οι δυο τους δεν έχουν βρεθεί ποτέ αντιμέτωπος και αν περάσει από την Κροάτισσα η Τελτσίδου τότε μπορεί να φτάσει μέχρι και τον τελικό.