ΕΣΠΟ 2023 – ευρωπαϊκό Κ23: Με 3 μετάλλια σε όλα τα χρώματα ολοκλήρωσε η Ελλάδα

Η τελευταία μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας, ήταν η καλύτερη για την Ελλάδα καθώς σήμερα κέρδισε τρία μετάλλια (1 χρυσό, 1 αργυρό και 1 χάλκινο) και έχει και μια πολύ καλή εμφάνιση στα 200μ των ανδρών.

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Τζένγκο.

Η Ελίνα Τζένγκο μετά τα χρυσά στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα νεανίδων και γυναικών, πρόσθεσε στη συλλογή της και αυτό της κατηγορίας Κ23 κλείνοντας με τον ιδανικό τρόπο τη διοργάνωση για την Ελλάδα. Τον αγώνα τον κέρδισε στην 3η βολή που έστειλε το ακόντιο στα 59.24μ και στην 6η προσπάθεια έγραψε και μια 60αρα βολή (60.73μ) περισσότερο για την ψυχολογία. Η Εσθονή Γκέντλι Τουγκί με 57.62μ και η Άνι Λίνεα Άλανεν (Φιναλνδία) με 56.67μ συνόδεψαν την Τζένγκο στο βάθρο.

200μ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – 5ος ο Καριοφύλλης

Παρά το γεγονός πως έτρεξε στην κακή 1η διαδρομή, ο Έλληνας πρωταθλητής τα πήγε περίφημα στον τελικό τερματίζοντας στην 5η θέση με 20.98 (-1,1) . Αν δεν είχε αδικηθεί στο διάδρομο από τους διοργανωτές (ήταν 3ος στη σειρά του στον ημιτελικό) ο Έλληνας πρωταθλητής ενδεχομένως να τα είχε πάει καλύτερα. Νικητής αναδείχθηκε ο Μπλέσινγκ Αφρίφα (Ισραήλ) που τερμάτισε σε 20.67 και τον ακολούθησαν ο Ράφαελ Μπουζού (Ολλανδία) με 20.68 και ο Ελβετός Τίμοθι Μουμεντχάλερ με 20.85. Ο Ελβετός ήταν 4ος στον ημιτελικό του Καριοφύλλη και οι διοργανωτές αποφάσισαν να τον βάλουν στον προνομιακό 4ο διάδρομο…

200μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Το πήρε το μετάλλιο η Πολυνίκη

Αυτό το μετάλλιο δεν το έχανε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου. Τρέχοντας από την 7η διαδρομή, η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου έκανε τρομερό δεύτερο μισό στο 200αρι και μπαίνοντας στην τελική ευθεία κατάφερε να ανέβει στην τρίτη θέση και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο με 23.41. Νικήτρια αναδείχθηκε η Βελγίδα Ντελφιν Ενκανσά με 23.31 και δεύτερη η Μπογκλάρκα Τάκαρς (Ουγγαρία) με 23.33.

ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Δευτεραθλήτρια Ευρώπης η Δόση

Η Παναγιώτα Δόση πραγματοποιήσε τον καλύτερο αγώνα της ζωής της. Σε τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ξεπέρασε τον εαυτό της κάνοντας ατομικό ρεκόρ περνώντας το 1.89μ (είχε 1.88μ) και είχε πολύ καλά άλματα και στο 1.91μ. Πέρασε με την πρώτη κατά σειρά 1.75 – 1.80 – 1.84 – 1.87 και με την τρίτη το 1.89μ για να κατκατήσει το αργυρό μετάλιο. Νικήτρια η Έλενα Κουλιτσένκο που αγωνίζεται για την Κύπρο, περνώντας το 1.91μ. Στην τρίτη θέση η Πολωνή Βικτόρια Μιάσο με 1.87μ.

3.000μ ΣΤΙΠΛ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Στην Ισπανία το χρυσό

Ο Αλεχάντρο Κουιχάδα από την Ισπανία είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης στα 3.000μ στιπλ κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 8:28.91 (είχε 8:36.69). Το βάθρο συμπλήρωσαν ο Πορτογάλος Ετσόν Μπάρος με 8:32.08 και ο Γάλλος Μπαπτίστ Γκιγιόν με 8:33.64.

800μ ΑΝΔΡΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Μεγάλη μάχη στο φίνις

Ο Γιανίς Μεζιάν (Γαλλία) κατάφερε να κερδίσει πάνω στο… νήμα το 800αρι τερματίζοντας σε 1:45.92 για να αφήσει δεύτερο τον Ίθαν Χάσεϊ (Βρετανία) με 1:45.95 και τρίτο τον Πολ Ανσελμινί (Γαλλία) με 1:45.99.

1.500μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Η Ιρλανδία το 1-2

Σε ιρλανδικό εμφύλιο εξελίχθηκε ο τελικός των 1.500μ γυναικών με τη Σόφι Ο’Σάλιβαν να κερδίζει κάνοντας 4:07.1 και τη Σάρα Χίλι να ακολουθεί με 4:07.36. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη γείτονα Βρετανία με τη Σάνον Φλόκχαρτ να τερματίζει τρίτη σε 4:08.37.

ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΤΕΛΙΚΟΣ) – Πέταξε η Γιαπιτσίνο

Από το πρώτο της άλμα η Λαρίσα Γιαπιτσίνο (Ιταλία) φρόντισε να δείξει ποια είναι το αφεντικό. Πήδηξε 6.93μ (+1,2) ισοφαρίζοντας το φετινό της ρεκόρ, έκανε ένα δεύτερο άλμα στα 6.67μ και… απόλαυσε τον τελικό δίχως να ξανακάνει προσπάθεια. Καλή η Μάγια Άσκαγκ (Σουηδία) αλλά το 6.73μ (+0,9) δεν ήταν αρκετό για να απειλήσει την Ιταλίδα.

ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ – Ιπτάμενος Φινλανδός

Έκπληξη στο επί κοντώ των ανδρών με τον Γιούχο Αλασάαρι (Φινλανδία) να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 5.71μ και το μεγάλο φαβορι Παλ Χάουγκεν Λίλεφος (Νορβηγία) να μένει τρίτος με 5.66μ χάνοντας το αργυρό μετάλλιο στην ισοβαθμία από το Γάλλο Ρομπέν Εμίγκ.

ΔΕΚΑΘΛΟ – Έχασε ο Σκότχαϊμ κέρδισε η Νορβηγία

Πολύ μεγάλη μάχη έγινε στο δέκαθλο που εξελίχθηκε σε εμφύλιο της Νορβηγίας. Ο Σάντερ Σκότχαϊμ ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, έχασε όμως από τον συμπατριώτη του Μάρκους Ροθ που ολοκλήρωσε τον αγώνα συγκεντρώνοντας 8.608 βαθμούς με τον Σκότχαϊμ να ακολουθεόι με 8.561.