ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ (και Κ23) η ΤΖΕΝΓΚΟ!

Μετά τον τίτλο της στην κατηγορία των γυναικών και στην Κ20 η Ελίνα Τζένγκο πρόσθεσε και αυτόν στην Κ23 για να ολοκληρώσει την παρουσία της στις ηλικιακές κατηγορίες με τον καλύτερο τρόπο, έπειτα από έναν αγώνα που δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει.

Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαρίωβ ήταν καλύτερη όλων και σφράγισε τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 60.73μ. Η Τζένγκο ξεκίνησε τον αγώνα της, καρφώνοντας το ακόντιό της στα 56.45μ και από εκεί συνέχισε να βελτιώνεται. Η σειρά των βολών της ήταν 56.45μ – Χ – 59.24μ – Χ – Χ – 60.73μ. Η ακοντίστρια που μπόρεσε να την πλησιάσει περισσότερο ήταν η Γκέντλι Τούγκι (Εσθονία) με βολή στα 57.62μ και η τριάδα των νικητριών έκλεισε με την Άνι Λινέα Άλανεν που κέρδισε το χάλκινο μέσα στην χώρα της με επίδοση 56.67μ. Αυτό είναι το πρώτο και μοναδικό χρυσό μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 του Έσπο και στο σύνολο η Ελλάδα έφτασε τα 4.