ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ

Με το μυαλό στο Ρίο

Τη δεύτερη θέση σε αγώνες τετράθλου, χωρίς την ιππασία, κατέκτησε ο Αλέξανδρος Πανταζίδης. Ο 20χρονος πρωταθλητής Ελλάδας προετοιμάζεται για να διεκδικήσει την πρόκριση στο Ρίο.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η μοναδική πιθανότητα να εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 στο μοντέρνο πένταθλο είναι μέσω του Αλέξανδρου Πανταζίδη. Ο πρωταθλητής Ελλάδας σε άνδρες και νέους την τελευταία διετία, θα αρχίσει να διεκδικεί την πρόκριση από το παγκόσμιο κύπελλο της Ρώμης, που θα γίνει στις 8-10 Απριλίου. Στο πλαίσιο της προετοιμασίας του πήρε μέρος σε αγώνες τετράθλου, χωρίς την ιππασία, στη Σόφια με πολύ καλά αποτελέσματα.
Μεταξύ 20 αθλητών ο Πανταζίδης ήταν δεύτερος, συγκεντρώνοντας 1079 βαθμούς με επίδοση 2:08.20 στα 200μ. ελεύθερο (316β.), 22-16 χτυπήματα στο ξίφος μονομαχίας (223β.) και καλύπτοντας το combined (4X800μ. δρόμος και ενδιάμεσα πέντε εύστοχες βολές σκοποβολή από απόσταση 10μ. με λέιζερ) σε χρόνο 12:40 (540β.). Ο αθλητής του Πανελληνίου έχει κριθεί από την Ελληνική Ομοσπονδία Μοντέρνου Πεντάθλου ως «ο βασικός υποψήφιος του αθλήματος για συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016», ζητώντας από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή να τον εντάξει άμεσα στο πρόγραμμα Ολυμπιακής προετοιμασίας, καθώς, εκτός των άλλων, είναι και κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ ανδρών και νέων ανδρών, με 1435 βαθμούς, επίδοση που πέτυχε πέρσι τον Απρίλιο στο διεθνές κύπελλο Ανδρών της Βουδαπέστης όπου ήταν 12ος μεταξύ 69 αθλητών από 11 χώρες.