ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ

Μεγάλη επιτυχία το τουρνουά του Σιδηροκάστρου

Με πανηγυρικό τρόπο ολοκληρώθηκε το διεθνές τουρνουά μπάντμιντον που διεξήχθη στο Σιδηρόκαστρο. Μια διοργάνωση θεσμός για την ευρωπαϊκή oμοσπονδία, καθώς διεξάγεται για 5η χρονιά.

Φέτος οι συμμετοχές ήταν πραγματικά πολλές και ξεπέρασαν τις 350 από 30 χώρες, συνολικά στην χώρα μας ήρθαν σχεδόν 600 αθλητές, συνοδοί με αποτέλεσμα να γεμίσουν ασφυκτικά όλα τα καταλύματα της περιοχής.
Στη διοργάνωση πραγματοποιήθηκαν τουρνουά στις ηλικιακές κατηγορίες Κ19, Κ15, Κ13 και Κ11 με τη χώρα μας να κατακτά 23 μετάλλια στις μικρές κατηγορίες. Η Ελληνική Ομοσπονδία πραγματοποίησε Live streaming όπου είχε την ευκαιρία να το παρακολουθήσουν χιλιάδες φίλοι του αθλήματος. Το Σιδηρόκαστρο, μάλιστα ήταν σε ρυθμούς… Μπάντμιντον και όλα τα ξενοδοχεία πρόβαλαν το live streaming στις τηλεοράσεις!
Στην κατηγορία των Κ19 στο ατομικό των ανδρών στον πιο ωραίο τελικό πρώτευσε ο Γκρίμλεϊ (Σκοτία), ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Ρας (Αγγλία) με 2-0. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ολσον (Σουηδία) και Σαν Λουίς (Ισπανία).
Στις γυναίκες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ιντσι (Τουρκία), η οποία έκαμψε την αντίσταση της Μανταράζ (Ουγγαρία). Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Πόλαντς (Τσεχία) και Σαντορχάζι (Ουγγαρία).
Ολες οι αποστολές έμειναν απόλυτα ικανοποιημένες και μάλιστα κάποιες έκλεισαν από τώρα δωμάτια για το διεθνές τουρνουά ανδρών – γυναικών που θα γίνει στο Σιδηρόκαστρο στις 20 με 22 Απριλίου.
Συνδιοργανωτές είναι ο δήμος Σιντικης με το ΝΠΙΔ ΑΠΟΔΡΑΣΙ.