ΤΖΟΥΝΤΟ

ΜΟΝΠΕΛΙΕ 2023: 5η θέση για την Τελτσίδου

Πολύ κοντά στην κατάκτηση ενός μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο έφτασε η Ελισάβετ Τελτσίδου, όμως τελικά έμεινε στην 5η θέση ενώ σπουδαία νίκη σημείωσε ο Μιχαήλ Τσουτσλασβίλι.

Η Τελτσίδου ήταν σαρωτική στους τρεις πρώτους της αγώνας στην κατηγορία των 70 κιλών και έφτασε άνετα στον ημιτελικό. Στον πρώτο γύρο κέρδισε πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με ίπον τη Ρωσίδα Ντάρια Κραμοϊκινα και στη συνέχισα άφησε εκτός τη Βρετανίδα Κέιτι Τζεμίμα Γέιτς Μπράουν. Στον προημιτελικό επικράτησε επί της Ισραηλινής Μάγια Γκόσεν και στον ημιτελικό βρέθηκε απέναντι από την κάτοχο του τίτλου Μαρί Ιβ Γκάιε (Γαλλία). Η Γαλλίδα αποδείχθηκε πολύ σκληρή αντίπαλη απέκλεισε την Τελτσίδου και έφτασε μάλιστα μέχρι την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου διατηρώντας τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης.
Για την τρίτη θέση, η Τελτσίδου κλήθηκε να αντιμετωπίσει τη χάλκινη Ολυμπιονίκη του Τόκιο, δευτεραθλήτρια Ευρώπης πέρσι στη Σόφια και τρίτη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη, Σανέ Βαν Ντάικ (Ολλανδία). Η μάχη ήταν μεγάλη αλλά η Ολλανδέζα κατάφερε να προσθέσει άλλο ένα μετάλλιο στην πλούσια συλλογή της αφήνοντας την Τελτσίδου στην 5η θέση.
Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές της ημέρας, ο Μιχάλης Τσουτλασβίλι σημείωσε τρομερή νίκη κόντρα στον παγκόσμιο πρωταθλητή των 73 κιλών Νιλς Στουμπ (Ελβετία) όμως δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στον τρίτο γύρο χάνοντας από τον Αντίλ Οσμάνοφ.
Με ήττα στον πρώτο τους αγώνα, Θανάσης Μυλωνέλης και Θόδωρος Δεμουρτσίδης αποκλείστηκαν από τη συνέχεια των 81 κιλών.