Μουντρίς και Νιονσάμπα νικητές στην Ισπανία

Στην πόλη Χαέν της Ισπανίας διεξήχθη ο αγώνας δρόμου 10χλμ που συγκεντρώνει κάθε χρόνο μεγάλα ονόματα. Ο Μουκτάρ Εντρίας και η Φρανσίν Νιονσάμπα ήταν οι νικητές.

Ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής των 5.000μ Εντρίς, σήμερα ήταν… άπιαστος. Ο Αιθίοπας ξέκοψε νωρίς από τους υπόλοιπους δρομείς που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του. Αφού έκανε πέρασμα στο 5αρι σε 15 λεπτά, ολοκλήρωσε το 10αρι σε 28:31 καταρρίπτοντας το ρεκόρ διαδρομής. Ο δεύτερος τερμάτισε ένα λεπτό και 12 δευτερόλεπτα αργότερα…
Στις γυναίκες, η Φρανσίν Νιονσάμπα έτρεξε για πρώτη φορά 10αρι και κέρδισε με 32:01 δείχνοντας ότι έχει προοπτική και στις μεγάλες αποστάσεις.