ΜΠΑΧΑΜΕΣ 2024: Ανίκητες οι ΗΠΑ στα 4Χ100μ γυναικών, εξαιρετική η Χαντ

Με τη Τζαμάικα να κάνει αγγαρεία στη διοργάνωση του παγκόσμιου σκυταλοδρομιών, δεν υπήρχε αμφιβολία ότι οι ΗΠΑ δε θα έχαναν με τίποτα στα 4Χ100μ των γυναικών. Ωστόσο η Βρετανίδα Έιμι Χαντ ήταν και πάλι αυτή που ξεχώρισε στον τελικό.

Με δεδομένο ότι οι 16 θέσεις των Ολυμπιακών Αγώνων θα καλύπτοντας και με επίδοση από την παγκόσμια κατάταξη (δύο θέσεις στο τέλος της περιόδου πρόκρισης) οι Τζαμαϊκανοί δεν έστειλαν τα πρωτοκλασάτα ονόματά τους στις Μπαχάμες και έτσι οριακά πήραν την πρόκριση στην 4Χ100μ των γυναικών μέσα από τον επαναληπτικό αγώνα (ρεπεσάζ) τρέχοντας σε 42.74 με τις Τζοντίν Γουίλιαμς, Ραμόνα Μπούρσελ, Τία Κλέιτον και Αλάνα Ριντ.
Η τετράδα των ΗΠΑ με τις Ταμάρι Ντέιβιτς, Γκάμπι Τόμας, Σελίρα Μπαρνς και Μελίσα Τζέφερσον έκανε ρεκόρ αγώνων στον τελικό με 41.85 και κατέκτησε στο χρυσό μετάλλιο. Το χάλκινο πήγε στη Βρετανία, όμως ξεχώρισε η Έιμι Χαντ που τρέχοντας δεύτερη, πήρε τη σκυτάλη στην 6η θέση, έκανε 10.05 και παρέδωσε 2η. Ωστόσο το αργυρό πήγε στις Γαλλίδες Κλόε Γκαλέ, Τζεμιμά Ζόζεφ, Ελέν Παρισό και Μάλορι Λεκόντ που έκαναν εκπληκτικές αλλαγές και ολοκλήρωσαν σε 4.75. Τρίτη η Βρετανία με 42.80 που επίσης είχε απουσίες καθώς οι βασικές (Ντίνα Άσερ Σμιθ, Ασα Φίλι, Ντάριλ Νέιτα και Ιμάνι Λάνσικοτ) ήταν απούσες.