ΜΠΑΧΑΜΕΣ 2024: Φοβερός τελικός στη μεικτή 4Χ400μ

Η δεύτερη μέρα του πρωταθλήματος της World Athletics στις σκυταλοδρομίες, ξεκίνησε εντυπωσιακά με τη μεικτή 4Χ400μ με τις ΗΠΑ να κάνουν εκ νέου ρεκόρ αγώνων στον τελικό και την Ιρλανδία να είναι και πάλι εντυπωσιακή.

Η Ουκρανία ήταν η 14η ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες (οι υπόλοιπες δύο ομάδες θα βγουν από την κατάταξη στο τέλος της περιόδου πρόκρισης) με τις γηπεδούχες Μπαχάμες να είναι οι ταχύτερες στο ρεπεσάζ (επαναληπτικός για την πρόκριση) κάνοντας εθνικό ρεκόρ με 3:12.81 και τον Στίβεν Γκάρντινερ να τρέχει σε 45.07 το δικό του 400αρι και τη Σονάι Μίλερ Ουίμπο να τελειώνει τον αγώνα με 49.54.
Στον τελικό οι ΗΠΑ βελτίωσαν το ρεκόρ αγώνων που είχαν κάνει στον πρώτο γύρο (3:11.52) τρέχοντας σε 3:10.73 για να πάρουν το χρυσό μετάλλιο. Η ομάδα όμως που έκλεψε την παράσταση ήταν η Ιρλανδία που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με την τρομερή Ρασιντάτ Αντελέκε να τρέχει το δικό της 400αρι σε 48.45! Οι Ιρλανδοί ολοκλήρωσαν τελικά σε 3:11.53 για να κατακτήσουν το χάλκινο μετάλλιο με την Ολλανδία να είναι δεύτερη με 3:11.45 και τη Νιγηρία στην 4η θέση να κάνει ρεκόρ Αφρικής με 3:12.87.