ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

MΠΛΕΝΤ 2023: Δευτεραθλήτριες Ευρώπης Φίτσιου και Κοντού

Το πρώτο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπλεντ στη Σλοβενία κατακτήθηκε από την Ζωή Φίτσιου και Δήμητρα Ελένη Κοντού, οι οποίες κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν οι τελικοί για τα ελληνικά κουπιά χάρη στο δίδυμο Φίτσιου – Κοντού. Οι δύο Ελληνίδες κωπηλάτισσες έκαναν ένα σπουδαίο αγώνα κόντρα στις μεγάλες δυνάμεις της Βρετανίας και της Γαλλίας. Οι Βρετανίδες προηγήθηκαν από νωρίς στην κούρσα και διατήρησαν την διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα, όπου πέρασαν πρώτες την γραμμή του τερματισμού με 6:52.32. Το ελληνικό πλήρωμα ακολούθησε δεύτερο με 6:54.78 και το βάθρο έκλεισε τελικά με την Γαλλία και το 6:55.30, η οποία παρά την μεγάλη της προσπάθεια δεν κατάφερε να προσπεράσει την Ελλάδα. Η Έμιλι Γκρεγκ και η Ιμογκέν Γκραντ, που στελέχωσαν την βρετανική βάρκα, υπερασπίστηκαν τον τίτλο που κατέκτησαν πέρσι στο Μόναχο, ενώ ήταν και πρωταθλήτριες κόσμου την ίδια χρονιά και οι Γαλλίδες Λόρα Ταραντόλα και Κλερ Μποβέ είναι οι αργυρές Ολυμπιονίκες του Τόκιο.