ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

ΜΠΛΕΝΤ 2023: Χάλκινοι Γκαϊδατζής και Παπακωνσταντίνου

Ακόμα ένα μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπλεντ στην Σλοβενία και αυτή την φορά είναι το χάλκινο, το οποίο κατέκτησαν οι Πέτρος Γκαϊδατζής και Αντώνης Παπακωνσταντίνου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών.

Το 2/2 έκαναν τα ελληνικά πληρώματα στο βάθρο του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών. Μετά το αργυρό της Ζωής Φίτσιου και της Δήμητρας Ελένης Κοντού, ήρθε η σειρά των Γκαϊδατζή και Παπακωνσταντίνου να κερδίσουν μετάλλιο. Συγκεκριμένα, η ελληνική βάρκα τερμάτισε τρίτη με 6:15.99 πίσω από τους Ελβετούς, που ήταν οι ταχύτεροι με 6:13.81 και τους Ιταλούς που ήταν δεύτεροι με 6:15.06. To ελβετικό πλήρωμα αποτελούμενο από τους Γιαν Σάουμπλε και Ράφαελ Ίρελαντ, μετά το χάλκινο μετάλλιο πέρσι στο ευρωπαϊκό του Μονάχου κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ενώ οι Ιταλοί Στέφανο Όπο και Γκάμπριελ Σόρες, διατήρησαν την δεύτερη θέση τους.