ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νίκη στην για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε νικηφόρα μετά από τέσσερα χρόνια στα κύπελλα Eυρώπης και επικράτησε με 28-25 επί της Ντόμπελε έχοντας πλεονέκτημα για το επαναληπτικό παιχνίδι την Κυριακή (28/11).

Aν και οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα πιο δυνατά και είχαν προβάδισμα διαφοράς δύο γκολ μέχρι το 25′ λεπτό (14-12), ο ΠΑΟΚ πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 4-1, προσπέρασε μπροστά με ένα τέρμα στο τέλος του ημιχρόνου (16-15).Οι “ασπρόμαυροι” είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκαν ακόμη και με τρία γκολ στο 45′ λεπτό (24-21). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του στα εναπομείναντα λεπτά και επικράτησε της Ντόμπελε με 28-25.
Πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 9-7, 12-10, 14-12, 15-16, 19-19, 20-22, 21-24, 23-25, 23-28, 25-28
Ντόμπελε: Παντσέκο 5, Ερμάνις 4, Μίκελσονς 5, Κράισμπεργκς 3, Πόλιτερς 3, Γιούζουπς 2, Κουρζέμνιεκς 1, Σουλέικο 1, Αραίς 1
ΠΑΟΚ: Σεϊρεκίδης 7, Στογιάνοβιτς 5, Παπάζογλου 4, Τζωρτζίνης 2, Μέντουριτς 3, Νικολαίδης 2, Μισαηλίδης 2, Γκίγκοφ 1, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης 1