ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νίκη – μισή πρόκριση για τον ΠΑΟΚ

Την πρώτη του νίκη μετά από επτά χρόνια σημείωσε πριν από λίγο ο ΠΑΟΚ στη Μάλτα επικρατώντας 34-17 επί της Αλοΐζιανς στον πρώτο αγώνα για το δεύτερο γύρο του τσάλενζς καπ στο χάντμπολ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και από την αρχή πήρε το προβάδισμα δημιουργώντας μάλιστα διαφορά ασφαλείας για να κλείσουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 19-8. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ δεν κατέβασε ταχύτητα, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη εκτός έδρας με σκορ 34-17.
Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει το Σάββατο 14 Οκτωβρίου με την ομάδα του ΠΑΟΚ, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου να έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στους «32» του τσάλεντζ καπ.
ΑΛΟΪΖΙΑΝΣ (Μάθιου Μάμο) Γκαλέα, Μπουγκέλα 1, Ζάρμπ, Μίφσουντ 4, Ζάμιτ 2, Ντι Πιλάτο 4, Λέμις 1, Τσετκούτι, Νάουντι 3, Άταρντ, Ν. Τάντι, Γκαργκάνο 1, Σούλε, Φσάντι, Μιχαίλοβιτς, Γ. Τάντι 1
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης) Αραμπατζής 3, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 4, Καραγκιοζόπουλος 5, Γκρκ 3, Νικολαϊδης 6, Κοκώνης 3, Πετρίδης, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κυπραίος 3, Βεσελίνοβιτς 3, Κοτανίδης.
Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 2/2-2/3