Νικητής-έκπληξη στο χρονόμετρο

Ο άγνωστος μέχρι πριν από λίγες ώρες Αλεξάντερ Φολιβόροφ νίκησε για 16 εκατοστά του δευτερολέπτου τον Στίβεν Κράουτσβαϊκ στην ατομική χρονομέτρηση του 15ου ετάπ του Γύρου της Ιταλίας. Μεγάλος ηττημένος της ημέρας ο Βιτσέντζο Νίμπαλι που του βγήκε η αλυσίδα με συνέπεια να χάσει χρόνο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Για πάντα στη μνήμη του Αλεξάντερ Φολιβόροφ θα μείνει η σημερινή ημέρα αφού ο Ρώσος ποδηλάτης πήρε μία πολύ σπουδαία νίκη στην ανηφορική ατομική χρονομέτρηση του 15ου ετάπ του Γύρου της Ιταλίας. Ο 24χρονος αθλητής τερμάτισε τη διαδρομή των 10,8χλμ. από το Κάστελρουθ ως το Σέιζερ Αλμ στις Άλπεις 16 εκατοστά του δευτερολέπτου πιο γρήγορα από τον κάτοχο της ροζ φανέλας Στίβεν Κράουτσβαϊκ και χάρισε στην ομάδα του Γκάζπρομ-Ρουσβέλο, που ανήκει στη δεύτερη επαγγελματική κατηγορία, τη μεγαλύτερη διάκριση της ιστορίας της. Μεγάλος νικητής όμως ήταν και ο Κράουτσβαϊκ που κάθε άλλο παρά τον στεναχώρησε η δεύτερη θέση την οποία κατέλαβε καθώς ο κύριος στόχος του ήταν να κρατήσει τη ροζ φανέλα. Αυτό το έκανε και με το παραπάνω τερματίζοντας 23 δευτερόλεπτα μπροστά από τον τρίτο Αλεχάντρο Βαλβέρδε, 40 από τον έκτο Εστεμπάν Τσάβες και δύο λεπτά μπροστά από τον 25ο Βιτσέντζο Νίμπαλι. Ιδιαίτερα δε ο Ιταλός αθλητής είχε μία καταστροφική ημέρα. Ήταν πιο αργός από τους βασικούς του αντιπάλους στα ενδιάμεσα τμήματα της διαδρομής και παράλληλα αναγκάστηκε να αλλάξει ποδήλατο γιατί του βγήκε η αλυσίδα. Τη Δευτέρα οι ποδηλάτες θα απολαύσουν το τρίτο και τελευταίο ρεπό. Την Τρίτη ο Γύρος της Ιταλίας θα μπει στην τρίτη εβδομάδα και την πλέον καθοριστική. Έξι ετάπ απομένουν μέχρι την ολοκλήρωση της διοργάνωσης. Η εκκίνηση του 16ου θα δοθει από το Μπρίξεν και ο τερματισμός θα γίνει στο Αντάλο στα βόρεια της Ιταλίας. Το μήκος της διαδρομής θα φτάσει τα 132χλμ.