Πάλεψαν με τα θηρία

Δεν εξελίχθηκε με τον καλύτερο τρόπο η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο κύπελλο ορεινής ποδηλασίας στο Άλμπσταντ της Γερμανίας αφού ο Δημήτρης Αντωνιάδης κατέλαβε την 75η θέση και ο Περικλής Ηλίας την 99η σε σύνολο 108 συμμετοχών.

του Στέφανου Σουλιώτη

Σε έναν αγώνα στον οποίο συγκεντρώθηκε η αφρόκρεμα της ορεινής ποδηλασίας ο Δημήτρης Αντωνιάδης και ο Περικλής Ηλίας δε μπόρεσαν να πετύχουν καλά πλασαρίσματα στην κατάταξη. Το παγκόσμιο κύπελλο του Άλμπσαντ που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή αποτελούσε τη δεύτερη στάση της διοργάνωσης. Ανάμεσα στους συμμετέχοντες ήταν ο επί τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Νίνο Σούρτερ και ο δύο φορές χρυσός Ολυμπιονίκης Ζουλιέν Αμπσαλόν οι οποίοι μετά από το μεταξύ τους σπριντ τερμάτισαν στην πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα. Ο Αντωνιάδης έκανε την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς αφού κατέλαβε την 75η θέση (-1 γύρος), ενώ ο Ηλίας την 99η (-2 γύροι). Ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν ο τελευταίος της Εθνικής ομάδας για την Ολυμπιακή πρόκριση η οποία είναι σχεδόν αδύνατο να χαθεί. Το μόνο που απομένει για να σφραγιστεί η πρόκριση είναι η ανανέωση της σχετικής λίστας της παγκόσμιας ομοσπονδίας και η επιβεβαίωση πως η Ελλάδα βρίσκεται στις 23 καλύτερες χώρες του κόσμου.