ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

ΝΤΟΧΑ 2024 – 6η μέρα: Η Ιταλία ξεπροβάλλει στο δρόμο της Εθνικής

Την έκτη μέρα των αγώνων του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου που διεξάγεται στη Ντόχα, ξεχώρισε το ντέρμπι της υδατοσφαίρισης των ανδρών ανάμεσα σε Ουγγαρία και Ιταλία με τους Μαγιάρους να επικρατούν και τους Ιταλούς να ξεπροβάλλουν στο δρόμο της Εθνικής.

Υδατοφαίριση

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Βραζιλία την οποία νίκησε 23-4 για να ολοκληρώσει τις… προπονήσεις στο δεύτερο όμιλο και να παίξει το πρώτο δυνατό παιχνίδι την Παρασκευή (9/2) κόντρα στη Γαλλία.
Η είδηση όμως είναι ότι αν δεν συμβεί κάτι απρόσμενο, στα προημιτελικά θα αναμετρηθούν Ελλάδα – Ιταλία. Η Εθνική καθαρίζει με την πρώτη θέση του ομίλου και η Ιταλία ηττήθηκε στα πέναλτι από την Ουγγαρία 15-14 (9-9 κανονικός αγώνας) για να καταλάβει (εκτός απροόπτου) τη 2η θέση τον 4ο όμιλο. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα του Σάντρο Καμπάνια θα παίξει στα χιαστί με μία εκ των ΗΠΑ ή Μαυροβούνιο (το πιθανότεροι είναι οι ΗΠΑ) και στη συνέχεια διασταυρώνεται στα προημιτελικά με την ελληνική ομάδα.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Ισπανία έκανε επίδειξη δύναμης κερδίζοντας την Κροατία άνετα με 10-6.

Καλλιτεχνική κολύμβηση

Ο Κινέζος Σούντσενγκ Γιανγκ είναι ο δεύτερος παγκόσμιος πρωταθλητής στη… μονοετή ιστορία του αγωνίσματος του σόλο των ανδρών. Συγκέντρωσε 246.4766 βαθμούς αφήνοντας τον Ιταλό Τζιόρτζιο Μινισίνι με 245.3166 βαθμούς και τρίτο τον Κολομβιανό Γκουστάβο Σάντσεζ με 231.0000 βαθμούς. Για την Κίνα αυτό είναι το 4ο χρυσό μετάλλιο στην καλλιτεχνική κολύμβηση και συνολικά έκτο καθώς έχει και ένα αργυρό, συν ένα χάλκινο

Καταδύσεις

Η κυριαρχία της Κίνας στις καταδύσεις συνεχίστηκε και σήμερα κερδίζοντας τα δυο διαθέσιμα χρυσά μετάλλια. Στα 3 μέτρα τραμπολίνο επικράτησε ο Ζόνγκγιουαν Γουάνγκ με 538.70 βαθμούς και τον συμπατριώτη του Σίγι Σίε να ακολουθεί με 516.10. Ο Μεξικανός Οσμάρ Ολβέρα συμπλήρωσε το βάθρο με 498.40 βαθμούς.
Το δίδυμο των Γιάνι Τσανγκ και Γίγουεν Τσεν με 323.43 βαθμούς έδωσε το δεύτερο χρυσό της ημέρας στις καταδύσεις στην Κίνα που πραγματικά είναι ασυναγώνιστη κερδίζοντας όλους τελικούς που έχει συμμετοχή. Το δίδυμο της Αυστραλίας Μάντισον Κίνι και Άναμπελ Σμιθ, με 300.45 βαθμούς έμεινε δεύτερο και οι Βρετανίδες Γιάσμιν Χάρπερ, Σκάρλετ Μιου Τζένσεν ήταν τρίτες με 281.70.

Μαραθώνια κολύμβηση

Με μία τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία μέτρα από την εξωτερική μεριά του γκρουπ που προηγούταν, ο Γάλλος Λόγκαν Φοντέιν ολοκλήρωσε πρώτος το 5αρι σε 51:29.3 κερδίζοντας στο φώτο φίνις το συμπατριώτη του Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ (51:29.6) και τον Ιταλό Ντομένικο Ασερένζα (51:30).
Μετά την έκτη θέση στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα, ο Άλκης Κυνηγάκης κατέκτησε σήμερα την έβδομη θέση, ολοκληρώνοντας την κούρσα του σε 51:36.10. Ο Αστέριος Δαλδογιάννης κατέγραψε 55:10.50 για να κατακτήσει την 39η θέση.
Στις γυναίκες η Σάρον Βαν Ρούβενταλ μετά το χρυσό μετάλλιο στα 10χλμ ολοκλήρωσε πρώτη θέση και στα 5χλμ, σε μία κούρσα όπου η 17χρονη Γεωργία Μακρή τερμάτισε 36η. Η 30χρονη Ολλανδέζα τερμάτισε σε 57:33.90 ενώ στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Τσέλσι Γκουμπέκα (Αυστραλία) με επίδοση 57:35.00 και στην τρίτη η Άνα Μαρσέλα Κούνια (Βραζιλία) με 57:36.80, την ίδια θέση που είχε κερδίσει ένα χρόνο πριν στην Φουκουόκα. Η Γεωργία Μακρή κατέκτησε την 36η θέση στα 5χλμ με 59:21.30.