ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΝΤΟΧΑ 2024 – καλλιτεχνική: Εκτός τελικού και Ολυμπιακών η Εθνική

Η Εθνική ομάδα στην καλλιτεχνική κολύμβηση δεν κατάφερε να βρεθεί μέσα στις 12 ομάδες που πήραν την πρόκριση για τον τελικό του τεχνικού προγράμματος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα και έτσι το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι απίθανο να έρθει.

Στα προκριματικά του τεχνικού προγράμματος η Εθνική ομάδα αποτελούνταν από τις Μαρία Αλζιγκούζη Κομηνέα, Θάλεια Δαμπάλη, Ζωή Καράγγελου, Μαρία Καραπαναγιώτου, Δανάη Καριώρη, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Σοφία Μαλκογεώργου και Σοφία Ρηγάκου και παρά την προσπάθειά τους έμειναν εκτός μεγάλου τελικού. Οι οκτώ κολυμβήτριες είχαν λάθη που τις κόστισαν στην βαθμολογία και απέσπασαν 96.1500 βαθμούς στην καλλιτεχνική εντύπωση και 89.4346 στην εκτέλεση για να φτάσουν τους 185.5846, σε ένα πρόγραμμα που ο βαθμός δυσκολίας έφτασε τους 17.1500. Με τη συγκεκριμένη βαθμολογία η Εθνική κατέκτησε την 14η θέση στην κατάταξη και το όνειρο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες σβήνει, καθώς χάνουν πολύτιμους βαθμούς. Με την υψηλότερη βαθμολογία μπήκε στον τελικό η Κίνα, η οποία ήταν η μόνη ομάδα που ξεπέρασε τους 300.0000 βαθμούς και συγκεκριμένα έφτασε τους 304.1272.