ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΝΤΟΧΑ 2024 – καλλιτεχνική: Όλα για όλα στο τεχνικό και το ελεύθερο

Μετά από τα αποτελέσματα στον τελικό του acrobatic στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα η Εθνική ομάδα της καλλιτεχνικής κολύμβησης θα χρειαστεί να διατηρήσει ψηλά το κεφάλι και την αυτοπεποίθησή της για να κυνηγήσει την πρόκριση για το Παρίσι.

Ο βαθμός δυσκολίας για την Ολυμπιακή πρόκριση που θα δώσει την δυνατότητα στις Ελληνίδες κολυμβήτριες να αγωνιστούν το καλοκαίρι στο Παρίσι ανεβαίνει. Ο πρώτος τελικός από τα ομαδικά αγωνίσματα ήταν αυτός του acrobatic και η Εθνική είχε κάποια λάθη στην εκτέλεση του προγράμματός της και τις στοίχησαν πολύτιμους βαθμούς. Η βαθμολογία της έφτασε 173.0234 και δεν ήταν αρκετή για να την ανεβάσει σε μία ψηλότερη θέση πέρα από την 12η, την οποία και κατέκτησε.
Στη Ντόχα θα δοθούν πέντε Ολυμπιακά εισιτήρια και αυτή την στιγμή η Εθνική έχει πολλή δουλειά μπροστά της για να κατακτήσει ένα από αυτά. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια, Κίνα, έχει εξασφαλισμένη την παρουσία της στο Παρίσι από τους Ασιατικούς αγώνες, επομένως σε τροχιά πρόκρισης βρίσκεται η Ουκρανία και οι ΗΠΑ που κατέκτησαν το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα, ο Καναδάς που ήταν τέταρτος, η Ισπανία που ήταν πέμπτη και η Ιταλία που ολοκλήρωσε έκτη.
Και οι πέντε ομάδες, μαζί και η Εθνική, θα αγωνιστούν αύριο στις 08:30 στα προκριματικά του τεχνικού και το πρώτο βήμα είναι η είσοδος στον τελικό. Στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Φουκουόκα, η Εθνική είχε καταλάβει την πέμπτη θέση, ενώ η Ισπανία ήταν πρώτη, η Ιταλία δεύτερη και οι ΗΠΑ τρίτες. Μία καλή παρουσία και φέτος θα τους φέρει πιο κοντά στο Παρίσι.