ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: Εκτός τελικού Χρήστου – Μακρυγιάννης

Στην 9η θέση ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης και στην 11η ο Απόστολος Χρήστου ήταν η κατάταξη των δύο Ελλήνων ύπτιων στα ημιτελικά των 50μ του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ντόχα, με τον Μακρυγιάννη να κάνει μεγάλο ατομικό ρεκόρ.

Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης έκανε μία εξαιρετική κούρσα και πιο συγκεκριμένα την ταχύτερη της καριέρας του. Αγωνίστηκε στην πρώτη ημιτελική σειρά των 50μ ύπτιο και με χρόνο 24.84 κατέκτησε την 9η θέση. Είναι η πρώτη φορά που κατεβαίνει τα 25 δευτερόλεπτα, αφού το ρεκόρ του ήταν 25.13.
Στην δεύτερη ημιτελική σειρά ο Απόστολος Χρήστου έκανε μία κακή εκκίνηση που του στοίχισε την θέση του στον τελικό. Με 25.01 κατετάγη στην 11η θέση. Ταχύτερος όλων ήταν ο Άιζακ Κούπερ (Αυστραλία) που με το 24.12, κατέγραψε νέο ρεκόρ Ωκεανίας και η οκτάδα έκλεισε στο 24.74.

Οι δηλώσεις του Μακρυγιάννη μετά το τέλος της κούρσας:
«Ήταν καλή η κούρσα και ένιωθα καλά από το πρωί. Μπήκα να το ευχαριστηθώ και ήμουν δυνατός στο νερό. Χάρηκα που κατέβηκα τα 25 δευτερόλεπτα και έκανα νέο ατομικό ρεκόρ. Η 9η θέση στον κόσμο είναι πάρα πολύ σημαντική. Αύριο είναι σκυτάλη, νιώθουμε πολύ καλά και πάμε να κυνηγήσουμε την Ολυμπιακή πρόκριση. Μου έχει ανέβει η ψυχολογία. Έχω κίνητρο να κολυμπήσω αύριο το πρωί αρκετά δυνατά. Αρχίζω και νιώθω καλύτερα και νομίζω ότι αρχίζει και μου βγαίνει. Νιώθω πιο ξεκούραστος μέρα με την μέρα και αυτό φαίνεται και στις κούρσες μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πάντα έχω υψηλές απαιτήσεις και κάθε φορά που σημειώνω ατομικό ρεκόρ θέλω το κάτι παραπάνω. Μου δίνει κίνητρο για να κάνω το καλύτερο που μπορώ».