ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: Σαρώνει στις σκυταλοδρομίες η Κίνα

Τις τέσσερις από τις έξι σκυταλοδρομίες που έχουν πραγματοποιηθεί μέχρι και σήμερα έχει κερδίσει η Κίνα και πλέον έχει επτά χρυσά μετάλλια στο πίνακα των μεταλλίων, ίσα ακριβώς με αυτά που έχουν κατακτήσει οι Ηνωμένες Πολιτείες.

50μ πεταλούδα γυναικών
Η χθεσινή στεναχώρια έγινε σημερινή χαρά (τουλάχιστον για τη συμμετοχή) για την Άννα Ντουντουνάκη που κολύμπησε σε 25.89 για να ολοκληρώσει στην 7η θέση τον τελικό των 50μ πεταλούδας. Η ίδια δεν έμεινε ικανοποιημένη από τον χρόνο της καθώς είχε προσδοκίες για καλύτερη επίδοση, ωστόσο η 7η θέση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα παραμένει μια σημαντική διάκριση. Παγκόσμια πρωταθλήτρια για 6η συνεχόμενη διοργάνωση αναδείχθηκε η Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) με 24.63. Αρκετά πίσω η Μέλανι Ενίκ (Γαλλία) ολοκλήρωσε 2η σε 25.44 και τρίτη η Αιγύπτια Φαρίντα Οσμάν με 25.67.

50μ ελεύθερο ανδρών
Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ δεν έκανε καλή εκκίνηση όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος και αυτό του κόστισε σε ολόκληρη την κούρσα καθώς δεν πρόλαβε να καλύψει το χαμένο έδαφος παρά το γεγονός πως είναι πάρα πολύ γρήγορος στο νερό. Ο Ουκρανός Βλαντ Μπούκοφ έκανε την έκπληξη με 21.44 για να πάρει το χρυσό μετάλλιο και τον ακολούθησε ο Κάμερον Μάκιβοϊ (Αυστραλία) με 21.45 πηγαίνοντας πιο αργά από ότι μας έχει συνηθίσει. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Μπεν Πράουντ (Βρετανία) με 21.53. Όλοι οι κολυμβητές επηρεάστηκαν από την γρήγορη εκκίνηση που έδωσε ο αφέτης.

200μ ύπτιο γυναικών
Η Κλερ Κουρζάν (ΗΠΑ) ολοκλήρωσε το τρεμπλ στο ύπτιο, καθώς μετά την επικράτησή στα 50μ και 100μ ήρθε και η νίκη στα 200μ. Η πρωτιά της μάλιστα ήταν θριαμβευτική αφού τερμάτισε περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα από κάθε άλλη κολυμβήτρια. Σημείωσε 2:05.77, δεύτερη ήταν η Τζάκλιν Μπάρκλεϊ (Αυστραλία) με 2:07.03 και τρίτη η Αναστασία Σκουρντάι (Λευκορωσία) με 2:09.08.

100μ πεταλούδα ανδρών
Μετά το χρυσό μετάλλιο στα 50μ πεταλούδα, ο Ντιόγκο Μάτος Ριμπέιρο συνεχίζει να γράφει ιστορία για την Πορτογαλία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και στα 100μ πεταλούδα. Κολύμπησε σε 51.17, ενώ δεύτερος ήταν ο Σιμόν Μπόυχερ (Αυστρία) με 51.28 και τρίτος ο Γιάκουμπ Μαγιέρσκι (Πολωνία) με 51.32.

800μ ελεύθερο γυναικών
Το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στα 800μ ελεύθερο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και το τρίτο συνολικά στην καριέρα της κέρδισε η Σιμόνα Κουανταρέλα. Η Ιταλίδα κολυμβήτρια και η Ιζαμπέλ Γκόσε έδωσαν μάχη μέχρι την τελευταία χεριά, αλλά τελικά η Κουανταρέλα τερμάτισε σε 8:17.44 και η Γερμανίδα σε 8:17.53. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Έρικα Φέργουεδερ (Νέα Ζηλανδία), η οποία κολύμπησε το 800άρι σε 8:22.26.

Μεικτή 4Χ100μ ελεύθερο
Για ακόμα μία φορά η Κίνα είναι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και τα κατάφερε με εντυπωσιακό τρόπο. Πρώτος έπεσε ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ και παγκόσμιος πρωταθλητής στα 100μ ελεύθερο, Ζάνλε Παν, ο οποίος κολύμπησε σε 47.29 και έδωσε πρώτος για αλλαγή στην ομάδα του. Στην συνέχεια οι συναθλητές του διατήρησαν το προβάδισμα και με 3:21.18 κατέρριψαν το ρεκόρ Ασίας. Δεύτερη ήταν η Αυστραλία με 3:21.78 και τρίτη οι ΗΠΑ με 3:22.28.