ΝΤΟΧΑ 2024 – μαραθώνια κολύμβηση: 1-2 η Γαλλία στο 5άρι, 7ος ο Κυνηγάκης

Με μία τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία μέτρα από την εξωτερική μεριά του γκρουπ που προηγούταν, ο Λόγκαν Φοντέιν έκλεψε το χρυσό μετάλλιο στα 5χλμ μαραθώνιας κολύμβησης, χαρίζοντας το πρώτο στην Γαλλία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα.

Ο Γκρεγκόριο Πλατρινιέρι (Ιταλία) έδειχνε δυνατός για να διατηρήσει το προβάδισμά του μέχρι και τον τερματισμό, αλλά οι αντίπαλοί του δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Πέντε κολυμβητές έσπευσαν να τερματίσουν μαζί, όμως τελικά ήταν ο Λόγκαν Φοντέιν (Γαλλία), που ακούμπησε πρώτος το χρονόμετρο με 51:29.30 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του, Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ, με επίδοση 51:29.60 και είναι αυτός που ήταν δεύτερος και στα 10χλμ. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ντομένικο Ατσερέντζα (Ιταλία) με 51:30.00, ενώ εκτός τριάδας έμεινε ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 10χλμ, Κριστόφ Ραζόφσκι (Ουγγαρία), ο οποίος έμεινε τέταρτος και ο Παλιτρινιέρι που τερμάτισε πέμπτος.
Μετά την έκτη θέση στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα, ο Άλκης Κυνηγάκης κατέκτησε σήμερα την έβδομη θέση, ολοκληρώνοντας την κούρσα του σε 51:36.10. Ο Αστέριος Δαλδογιάννης κατέγραψε 55:10.50 για να κατακτήσει την 39η θέση.