ΝΤΟΧΑ 2024 – μαραθώνια κολύμβηση: Νταμπλ η Βαν Ρούβενταλ, 36η και στο 5άρι η Μακρή

Ένα ονειρικό παγκόσμιο πρωτάθλημα πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες είχε η Σάρον Βαν Ρούβενταλ, καθώς μετά το χρυσό μετάλλιο στα 10χλμ ακολούθησε και η πρώτη θέση στα 5χλμ, σε μία κούρσα όπου η 17χρονη Γεωργία Μακρή τερμάτισε 36η.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η 30χρονη Ολλανδέζα ήταν η δυνατότερη κολυμβήτρια στον τελικό των 5χλμ και για αυτό τερμάτισε ταχύτερα όλων, σταματώντας το χρονόμετρο σε 57:33.90. Στην δεύτερη θέση ακολούθησε η Τσέλσι Γκουμπέκα (Αυστραλία) με επίδοση 57:35.00 και στην τρίτη η Άνα Μαρσέλα Κούνια (Βραζιλία) με 57:36.80, την ίδια θέση που είχε κερδίσει ένα χρόνο πριν στην Φουκουόκα. Για την Βαν Ρούβενταλ αυτό είναι το τρίτο χρυσό μετάλλιο της καριέρας της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά το χρυσό στο 10άρι το 2022 στην Βουδαπέστη και το χρυσό επίσης στα 10χλμ πριν από λίγες μέρες στη Ντόχα. Η κούρσα είχε και ελληνικό ενδιαφέρον με την Γεωργία Μακρή. Η 17χρονη στην πρώτη της εμφάνιση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κατέκτησε την 36η θέση στα 5χλμ με 59:21.30.