ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ο Χέιλς νικητής στο 1ο γκραν πρι πήλινου στόχου στην Ελλάδα

Με επιτυχία και τη συμμετοχή 80 αθλητών, από όλο τον κόσμο, ανάμεσά τους και κορυφαίοι πρωταθλητές, διεξήχθη στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας το 1 γκραν πρι πήλινου στόχου, τραπ κατηγορία Open.

Διοργανωτής του γκραν πρι ήταν ο Σκοπευτικός Όμιλος Ψαχνών με την υποστήριξη και συνεργασία της Σκοπευτικής Ομοσπονδίας Ελλάδος.
Νικητής με 120 πιάτα, αναδείχθηκε ο Βρετανός Νέιθαν Χέιλς, ο οποίος μόλις μία εβδομάδα νωρίτερα αναδείχθηκε δευτεραθλητής κόσμου στο Όσιγιεκ της Κροατίας. Μετά το τέλος των αγώνων ο 26χρονος Βρετανός δήλωσε πολύ ευχαριστημένος από το επίπεδο της διοργάνωσης. «Εξαιρετικό το επίπεδο των αγώνων, ωραίο το σκοπευτήριο και πολύ φιλικοί  οι άνθρωποι που δούλεψαν για το γκραν πρι. Σίγουρα θα έρθω ξανά του χρόνου στο επόμενο  και θα ήθελα να έρθω εδώ για την προετοιμασία μου εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι».

Την 2η θέση κατέκτησε ο Ιταλός Ντιέγκο Βαλέρι με 118+7 και την 3η ο συμπατριώτης του Αλεσάντρο Μπέλι με 118+8.  Από ελληνικής πλευράς την καλύτερη θέση, 7η, κατέκτησε ο Αργύρης Τζινάκος.
Ο αγώνας υπάγεται στο καλεντάρι της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκοποβολής (International Sport Shooting Federation).