ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Κάιρο 2022: Ολοκληρώθηκαν οι ελληνικές συμμετοχές στο παγκόσμιο

Η Άννα Κορακάκη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στα 25μ πιστόλι και μαζί της τελείωσε το παγκόσμιο πρωτάθλημα που πραγματοποιείται στο Κάιρο της Αιγύπτου για την ελληνική αποστολή.

Μετά την χθεσινή της παρουσία στις βολές ακριβείας στα προκριματικά των 25μ πιστόλι, σήμερα η Κορακάκη αγωνίστηκε στις βολές ταχύτητας και προκρίθηκε στην τελική 8άδα με την 8η θέση. Οι 8 αθλήτριες χωρίστηκαν σε δυο αγώνες κατάταξης, εκεί όπου η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο ολοκλήρωσε στην 4η θέση στο δικό της γκρουπ με σκορ 11 και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ένα από τα μετάλλια. Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου θα ανέβει η χρυσή Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Kιμ Γιανγκμί (Νότια Κορέα), η οποία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Γιαν Τσεν (Κίνα) που θα αρκεστεί στο αργυρό μετάλλιο μετά το 32-31 και μαζί οι δυο αθλήτριες πήραν την πρόκριση για το Παρίσι 2024. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2022, Ντορίν Φένεκαμπ (Γερμανία), η οποία όμως έχει ήδη την πρόκριση από το ευρωπαϊκό. Στην τέταρτη θέση ολοκλήρωσε η Αντοανέτα Κοσταντίνοβα (Βουλγαρία) και πήρε την τρίτη πρόκριση για τους Ολυμπιακούς, ενώ η τέταρτη πήγε στην Χανιγιέφ Ροσταμιγιάν από το Ιράν.