Ο Πηλίδης γράφει ιστορία με το βλέμμα στο Τόκιο 2020

Οκτώ χρόνια μετά την τελευταία ελληνική συμμετοχή στο αρχαιότερο αγώνισμα των Ολυμπιακών Αγώνων, η Ελλάδα ετοιμάζει τον παλαιστή που θα αφήσει ιστορία. Ο Γιωρίκας Πηλίδης κέρδισε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σήμερα, συνεχίζοντας ένα τρομερό σερί.

Ως κάτοχος ευρωπαϊκού τίτλου στην κατηγορία των παίδων, ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε σήμερα στο Σαράγεβο όπου διεξάγεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας του και κέρδισε ξανά τον ευρωπαϊκό τίτλο στα 58κ. της ελευθέρας πάλης.
Στον τελικό επικράτησε 6-3 στα σημεία επί του Ρώσου Αρτίς Όορζακ και πήρε το χρυσό μετάλλιο φτάνοντας τα πέντε σε ευρωπακό και παγκόσμιο επίπεδο. Με το παγκόσμιο πρωτάθλημα να διεξάγεται το Σεπτέμβριο στην Αθήνα, το σύνολο αναμένεται να φτάσει τα έξι. Το 2020 στο Τόκιο θα είναι 20 ετών, στην καλύτερη ηλικία και οι πιθανότητες να πάρει μετάλλιο, το πρώτο για την Ελλάδα μετά το 2004 (που είχε πάρει ο προπονητής του, Αμιράν Καρντάνοφ στ 55κ. της ελευθέρας και ο Αρτιόμ Κιουρεγκιάν στα 58κ. της ελληνορωμαϊκής)