ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ

Ο πρώτος του τελικός

Στον πρώτο τελικό της καριέρας του σε μεγάλη διοργάνωση προκρίθηκε ο Αλέξης Πανταζίδης, που συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων στη Σόφια. Ο Έλληνας πενταθλητής ήταν 17ος στο γκρουπ του με 1.074 βαθμούς.

του Άκη Ιωακείμογλου

Την εμπειρία ενός τελικού, του πρώτου του μάλιστα, σε μεγάλη διοργάνωση θα ζήσει ο Αλέξης Πανταζίδης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων που γίνεται στη Σόφια. Είναι μάλιστα ο πρώτος τελικός Έλληνα πενταθλητή σε μεγάλη διοργάνωση μοντέρνου πένταθλου, μετά το 2009 όταν ο Δημήτρης Μότσιος είχε καταταγεί 7ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών στο Λονδίνο. Ο 21χρονος αθλητής του Πανελλήνιου πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Σαββάτου καταλαμβάνοντας τη 17η θέση στο γκρουπ του με 1.074 βαθμούς. Ο Πανταζίδης ήταν εξαιρετικός στην ξιφασκία, όπου με 17 νίκες-9 ήττες, που του απέφεραν 242 βαθμούς, ήταν τρίτος μεταξύ 27 πενταθλητών του ομίλου του. Μετά τα 200μ. ελεύθερο στην κολύμβηση όπου ήταν 10ος με 2:09.36 (312 βαθμούς) έπεσε στην τέταρτη θέση του γκρουπ. Σε αυτήν βρισκόταν ως την τελευταία σκοποβολή και το τελευταίο 800άρι του combined. Σε αυτό του επιβλήθηκε ποινή 20 δευτερολέπτων, επειδή σύμφωνα με τους κριτές σε δύο βολές δεν ακούμπησε το όπλο στο τραπέζι. Αυτό το γεγονός τον επηρέασε απ’ ό,τι φάνηκε στη συνέχεια στη σκοποβολή και μέσα σε ένα λεπτό βρέθηκε από την τέταρτη θέση στην 18. Στο τελευταίο 800άρι πέρασε έναν αντίπαλό του και τερμάτισε 22ος στο αγώνισμα με 13:00.47 (520β.) και 17ος στην τελική κατάταξη του γκρουπ.
Στον τελικό, που περιλαμβάνει και το αγώνισμα της ιππασίας, προκρίθηκαν 36 αθλητές. Πρώτος στο γκρουπ του Έλληνα αθλητή ήταν ο Γάλλος Πιέρ Ντεζαρντέν με 1.106 βαθμούς και στο άλλο γκρουπ ο Βούλγαρος Ντιμιτάρ Κραστάνοφ με 1.135 βαθμούς.