ΠΑΛΗ

Ο Τσικοβάνι παλεύει για το χάλκινο

Το πρώτο μετάλλιο το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης που διεξάγεται στη Ρίγα της Λετονίας, διεκδικεί η Ελλάδα με τον Μιχαήλ Τσικοβάνι.

Πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις στην κατηγορία ων 97 κιλών της ελευθέρας πάλης, ο Τσικοβάνι έφτασε μέχρι τον τελικό των ρεπεσάζ όπου τον περιμένει ο Γερμανός Έρικ Σβεν Τίλε.
Ο Έλληνας αθλητής ξεκίνησε από τη φάση των «16» καθώς πέρασε άνευ αγώνα τον πρώτο γύρο και αντιμετώπισε τον Ισπανό Κριστιάν Ροντρίγκεζ Βελενζουέλα. Ο Τσικοβάνι ήταν εντυπωσιακός και επικράτησε 9-1, για να κληθεί να αντιμετωπίσει στα προημιτελικά, το φαβορί της κατηγορίας Ιβάν Γιανκούσκι. Ο Λευκορώσος επικράτησε και ο Τσικοβάνι συνέχισε στα ρεπεσάζ. Στα ημιτελικά βρέθηκε απέναντι στον Αζέρο Σαρίφ Σαρίφοφ ο οποίος αναγκάστηκε να εγκαταλέιψει λόγω τραυματισμού με τον Τσικοβάνι να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό των ρεπεσάζ όπου σε λίγη ώρα θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.
Στην δεύτερη ελληνική συμμετοχή της ημέρας, ο Νίκος Αρζουμανίδης στην κατηγορία των 65 κιλών ξεκίνησε με νίκη επί του Βρετανού Κέιν Ντάνιελ Τσάριγκ, αλλά στη φάση των «16» ηττήθηκε από τον Γάλλο Γιουρί Σιμάκιν και αποκλείστηκε.