ΤΖΟΥΝΤΟ

Οι κορυφαίοι τζουντόκα του 2021

Η παγκόσμια ομοσπονδία τζούντο, ανακοίνωσε τους κορυφαίους τζουντόκα για το 2021 Η Ντίστρια Κρασνίκι κι ο Λάσα Σαβντατουασβίλι κέρδισαν τον τίτλο των τζουντόκα της χρονιάς, ενώ ο νεαρός Ιλία Σουλαμανίτζε αυτόν του ανερχόμενου αστεριού.

Γυναίκα τζουντόκα της χρονιάς- Ντίστρια Κρασνίκι (Κόσοβο)

Η τζουντόκα αναδείχθηκε αθλήτρια της χρονιάς έχοντας διαγράψει μια εξαιρετική σεζόν, γεμάτη νίκες και χρυσά μετάλλια. Η Κρασνίκι ξεκίνησε το 2021 κερδίζοντας το Ντοχα μάστερς των 52 κιλών, ενώ λίγους μήνες αργότερα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Λισαβόνας. Αποκορύφωμα στην καριέρα της, το γεγονός ότι χρίστηκε για πρώτη φορά χρυσή Ολυμπιονίκης στο Τόκιο επικρατώντας στον τελικό με την Γιαπωνέζα Φούνα Τονάκι.

Άνδρας τζουντόκα της χρονιάς- Λάσα Σαβντατουασβίλι (Γεωργία)

Ο Σαβντατουασβίλι αν και είχε μια ελαφρώς φθίνουσα πορεία, κατάφερε να εξασφαλίσει το βραβείο του τζουντόκα της χρονιάς. Ο Γεωργιανός σούπερ  σταρ στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στην Ουγγαρία, ενώ έναν μήνα αργότερα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Τόκιο στα 73 κιλά. Έκλεισε την χρονιά παίρνοντας την τρίτη θέση στο γκραν σλαμ του Αμπού Ντάμπι.

Ανερχόμενος τζουντόκα της χρονιά- Ιλία Σουλαμανίτζε (Γεωργία)

Τζουντόκα το πρωί, πιανίστας το βράδυ, ο Ιλία Σουλανίτζε αν και δεν ήταν άγνωστος στον κόσμο του τζούντο, κατάφερε να διευρύνει το όνομά του στο ευρύ κοινό μετά την φετινή γεμάτη σεζόν που είχε. Ο 20χρονος από την Γεωργία διέπρεψε φέτος στην κατηγορία των 100 κιλών, κερδίζοντας τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή νέων στην Ιταλία και του πρωταθλητή Ευρώπης νέων ανδρών στην Ουγγαρία. Πήρε επίσης ένα αργυρό μετάλλιο στο γκραν σλαμ της πατρίδας του αλλά και τρία χάλκινα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων και στο γκραν σλαμ του Τελ Αβίβ. Κατετάγει, επίσης, πέμπτος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Πορτογαλίας.