Την εξάδα των αθλητών και αθλητριών που διεκδικούν τον τίτλο του κορυφαίου νέου και νέας για το 2015. Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μέχρι την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου.

Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στην ψηφοφορία, μπορούν να το κάνουν ψηφίζοτας εδώ. Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν, όπως και στις υπόλοιπες κατηγοριες στις αρχές του νέου έτους.

Άνδρες
Μιχάλης Αναστασάκης – σφυροβολία (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Βρέθηκε στην τέταρτη θέση στον τελικό της σφυροβολίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ταλίν με 71.64 μέτρα. Νωρίτερα στη σεζόν ήταν δεύτερος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων με νέο ατομικό ρεκόρ στα 72.55 μέτρα. Την επίδοση αυτή βελτίωσε λίγο πριν το φινάλε της σεζόν, στη διάρκεια του πανελληνίου πρωταθλήματος με 73.23 μέτρα.

Παρασκευάς Μπατζάβαλης – ακοντισμός (Ζευς Τρικάλων)
Ήταν από τις εμφανίσεις που προκάλεσαν χαμόγελα τη χρονιά που πέρασε. Κατέλαβε την έκτη θέση στο ευρωπαϊκό του Ταλίν με 78.43μ., έχοντας νωρίτερα πετύχει ατομικό ρεκόρ στον προκριματικό του αγωνίσματος. Η εξαιρετική αγωνιστική του κατάσταση επιβεβαιώθηκε λίγες εβδομάδες αργότερα όταν στο πανελλήνιο Α/Γ πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ με 81.04 μέτρα, που είναι η πέμπτη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα.

Νίκος Σκαρβέλης – σφαιροβολία (ΓΣ Τρικάλων)
Στον δεύτερο αγώνα της καριέρας του με τα ελληνικά χρώματα, κατάφερε να καταλάβει την έκτη θέση στον τελικό της σφαιροβολίας στο στο Ταλίν με βολή στα 18.96 μέτρα. Ο Σκαρβέλης βρέθηκε πολύ κοντά στο χάλκινο μετάλλιο, το οποίο κατέκτησε τελικά ο Ρεγκίν (Λετονία) με 19.08 μέτρα.

Γυναίκες
Γεωργία Στεφανίδη – επί κοντώ (ΓΣ Κηφισιάς)
Στον προκριματικό του Ταλίν ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ με 4.15μ. και πήρε την πρόκριση για τον τελικό. Εκεί κατέλαβε την 11η θέση με 4.05 μέτρα. Στο πανελλήνιο κατέκτησε την τρίτη θέση.

Ηλιάνα Κοροσίδου – σφυροβολία (Αίολος Μακεδονίας)
Στο Ταλίν περιορίστηκε σε βολή στα 63.13μ., που της έδωσε την 7η θέση στο γκρουπ της, όμως στο πανελλήνιο έχοντας ξεπεράσει τους τραυματισμούς έστειλε τη σφύρα στα 66.47μ. και έγινε η πέμπτη γυναίκα όλων των εποχών στην Ελλάδα.

Τατιάνα Γκούσιν – ύψος (ΓΣ Κηφισιάς)
Τον χειμώνα ξεπέρασε το 1.87μ. και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ. Τον Ιούνιο στην Κρήτη στη διάρκεια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ομάδων ξεπέρασε το 1.85 μ. και βρέθηκε στην τρίτη θέση του αγωνίσματος. Ο τραυματισμός στο γόνατο, όμως, δεν της επέτρεψε να δικεδικήσει αυτό που θα ήθελε στο Ταλίν. Εκεί η Ελληνίδα ολοκλήρωσε τον αγώνα της στο 1.79μ. και έμεινε εκτός τελικού λόγω χαμένων προσπαθειών.