Οι βασιλιάδες του κόσμου (video)

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Λονδίνο με τον καλύτερο τρόπο για τη Βρετανία. Οι Μπράντλεϊ Ουίγκινς και Μαρκ Κάβεντις ένωσαν ξανά τις δυνάμεις τους για πρώτη φορά μετά από οκτώ χρόνια και πρόσφεραν στους συμπατριώτες τους μία μοναδική παράσταση κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο μάντισον.

του Στέφανου Σουλιώτη

Χαρακτηριστική είναι η σκηνή που ο Ουίγκινς γονατίζει και φιλάει την πίστα, ενώ αργότερα σε δηλώσεις του θα παρομοίαζε αστειευόμενος τον ίδιο και το Κάβεντις με τον πρόεδρο των ΗΠΑ λέγοντας πως «αυτά τα οκτώ χρόνια οι δυο μας κατακτήσαμε τα πάντα σαν τον Μπάρακ Ομπάμα. Είχαμε μία καλή θητεία στην προεδρία!». Δήλωση που δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα μίας και ο Ουίγκινς από το 2008 έχει κερδίσει δύο χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια σε πίστα και ένα σε δρόμο, έχει νικήσει στον Γύρο της Γαλλίας, ενώ ο Κάβεντις μετράει 26 νίκες σε ετάπ του Γύρου Γαλλίας. Οι δυο τους είχαν αναδειχθεί πρωταθλητές κόσμου στο μάντισον το 2008 αλλά τερμάτισαν ένατοι λίγο αργότερα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Τότε η αποτυχία στο συγκεκριμένο αγώνισμα έκανε τον Κάβεντις να είναι ο μοναδικός Βρετανός ποδηλάτης πίστας στο Πεκίνο το 2012 που δεν κατέκτησε μετάλλιο. Όσον αφορά στα υπόλοιπα αγωνίσματα του παγκόσμιου πρωταθλήματος ξεχώρισε η νίκη του γυναικείου ομαδικού σπριντ της Ρωσίας αν και οι αθλήτριες χρειάστηκαν να περιμένουν πέντε λεπτά μέχρι να πανηγυρίσουν. Οι Κινέζες ήταν αυτές που σημείωσαν τον καλύτερο χρόνο αλλά υποβιβάστηκαν στη δεύτερη θέση λόγω αντικανονικής αλλαγής. Η πρώτη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας δόθηκε στην Ρεμπέκα Ουάισακ από την Αυστραλία η οποία υπερασπίστηκε τον τίτλο της στην ατομική καταδίωξη. Ο Ισπανός Σεμπάστιαν Μόρα έκανε το δύο στα δύο αφού μετά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο σκρατς κατέκτησε και το παγκόσμιο. Η Βρετανίδα Λάουρα Τροτ πανηγύρισε τη νίκη στο σκρατς αλλά και στο όμνιουμ, αγώνισμα στο οποίο είχε αναδειχθεί χρυσή Ολυμπιονίκης στο Λονδίνο. Σημείο αναφοράς ήταν ακόμα η νίκη των Αμερικανίδων της ομαδικής καταδίωξης καθώς κατέκτησαν το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των ΗΠΑ σε ομαδικό αγώνισμα. Ο Βρετανός Τζέισον Κένι κατέκτησε ξανά τη νίκη στο σπριντ μετά το 2011, ενώ ο 25χρονος Γιοακίμ Έιλερς επέστρεψε με δύο χρυσά μετάλλια από τη Βρετανία (κέιριν, χρονομέτρηση). Στον πίνακα των μεταλλίων η Βρετανία κατέλαβε την πρώτη θέση (5-1-3), η Γερμανία τη δεύτερη (3-2-3) και η Αυστραλία την τρίτη (2-2-1).