Όπεν Αυστραλίας 2023: Ο απολογισμός της 2ης μέρας

Η επιστροφή του Νόβακ Τζόκοβιτς και ο αποκλεισμός του Ματέο Μπερετίνι ήταν οι ειδήσεις της ημέρας στο όπεν της Αυστραλίας που σήμερα είχε διακοπές λόγω πολύ έντονης βροχόπτωσης.

Ο Τζόκοβιτς επέστρεψε στη Ροντ Λέιβερ Αρένα, δύο χρόνια μετά την κατάκτηση του 9ου τίτλου του στο όπεν της Αυστραλίας και ξεκίνησε με νίκη. Στην πρεμιέρα του αντιμετώπισε τον Ισπανό Ρομπέρτο Καρμπάγες Μπαένα (Νο75) και τον κέρδισε 3-0 (6-3, 6-4, 6-0) σε δύο ώρες και δύο λεπτά. Ο Τζόκοβιτς θα κληθεί στο δεύτερο γύρο να αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Ένζο Κουακαόντ (Νο191) – Χούγκο Ντελιέν (Νο131) στο δρόμο για την 10η κατάκτηση του όπεν Αυστραλίας, αλλά και την επιστροφή του στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης. Η σημερινή νίκη του Τζόκοβιτς ήταν η 35η συνεχόμενη επι αυστραλιανού εδάφους από το 2018.

Σπουδαία νίκη σημείωσε και ο Άντι Μάρεϊ που άφησε εκτός τον Ματέο Μπερετίνι που πέρσι είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά. Μετά από τέσσερις ώρες και 49 λεπτά ο Μάρεϊ επικράτησε 3-2 (6-3, 6-3, 4-6, 6-7, 7-6). Ο δρόμος του Μάρεϊ θα συνεχίσει να είναι δύσκολος καθώς στο 2ο γύρο θα παίξει με αντίπαλο το νικητή της αναμέτρησης του Θανάση Κοκκινάκη με τον Φάμπιο Φονίνι.

Με νίκη ξεκίνησε και ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ που όμως ζοριστηκε αρκετά από τον Περουβιανό Χουάν Πάμπλο Βαρίγιας (Νο104) ο οποίος έπαιξε στο κυρίως ταμπλό ως luck loser από τα προκριματικά. Ο Γερμανός χρειάστηκε τέσσερις ώρες και τέσσερα λεπτά για να κερδίσει 3-2 (4-6, 6-1, 5-7, 7-6, 6-4).

Στον επόμενο γύρο πέρασε και ο Κάσπερ Ρουντ που νίκησε τον αξιόμαχο 22χρονο Τσέχο Τόμας Μάτσατς με 3-1 (6-3, 7-6, 6-7, 6-3) σε τρεις ώρες και 15 λεπτά. Με το ίδιο σκορ πέρασε και ο Τέιλορ Φριτζ που νίκησε τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι με 3-1 (6-4, 6-2, 4-6, 7-5).
Εύκολες νίκες για Αντρέι Ρούμπλεφ επί Ντόμινικ Τιμ με 3-0 (6-3, 6-4, 6-2) και Χόλγκερ Ρούνε επί Φίλιπ Κραγίνοβιτς με 3-0 (6-2, 6-4, 6-4).

Στις γυναίκες η Ονς Ζαμπέρ ζορίστηκε αρκετά για δύο σετ κόντρα στην Ταμάρα Ζιντάνσεκ την οποία νίκησε 2-1 (7-6, 4-6, 6-1). Εύκολες νίκες με 2-0 από την Σαμπαλένκα και την Κάρολιν Γκαρσίν επό των Τερέζα Μαρτίνκοβα και Κάθριν Σέμποφ.