Όπεν Αυστραλίας 2023: Συνεχίζει στον 3ο γύρο η Σάκκαρη

Στον τρίτο γύρο του όπεν Αυστραλίας συνεχίζει η Μαρία Σάκκαρη που νίκησε τη 18χρονη Νταϊάνα Σνάιντερ 2-1 στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα στη Μάργκαρετ Κουρτ Αρένα.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Η 27χρονη Ελληνίδα τενίστρα κλήθηκε να αντιμετωπίσει μια αντίπαλη που δεν την γνώριζε και όπως αποδείχθηκε η 18χρονη Ρωσίδα είναι μια παίκτρια με σπουδαίες προοπτικές. Η Σνάιντερ ανάγκασε στο πρώτο σετ τη Σάκκαρη σε αμυντική θέση ξεκινώντας με 3-0 το σετ για να το πάρει τελικά 6-3.
Η Σάκκαρη άλλαξε το παιχνίδι της, έγινε πιο επιθετική και κατάφερε να ισορροπήσει την αναμέτρηση. Κέρδισε το δεύτερο σετ 7-5 για να ισοφαρίσει και στο τρίτο τα πράγματα έγιναν πιο απλά. Επικράτησε 6-3 και έκανε το 2-1 μετά από δύο ώρες και 33 λεπτά.
Στον 3ο γύρο η Σάκκαρη θα παίξει με τη νικήτρια της αναμέτρησης Ζιλ Τάιχμαν (Ελβετία, Νο33) – Λιν Ζου (Κίνα, Νο85).